Mała architektura miejska – pod tym terminem ukrywają się wszystkie przedmioty publicznego używania, które można zobaczyć na przykład w parkach. Nowoczesny design miast zaczyna zmieniać się, bo na ulicach coraz częściej spotkać można przedmioty nie tylko praktyczne, ale także piękne oraz futurystyczne.
Z tego powodu postanowiliśmy przybliżyć internautom informacje na temat małej architektury urbanistycznej. Niewielka architektura to zespół niewielkich przedmiotów budowlanych, które mieszczą się na terenie miejskim. Można domyślić się więc, iż w ich skład wchodzą między innymi meble parkowe, jak na przykład ławki parkowe, a także inne nieduże przedmioty, jak przykładowo ławki miejskie, murki, stragany czy fontanny. Wszystkie elementy wchodzące w skład niewielkiej architektury, tuż przy funkcji głównych, dla których były zaprojektowane, spełniają funkcje dekoracyjne i różnią się od siebie jeśli chodzi o wielkość, kształt, materiał, z jakiego zostały wyprodukowane, czy obszar ułożenia w mieście. Zazwyczaj niewielka architektura krajobrazowa wyznacza w przestrzeni wspólnej miejsca społecznych kontaktów. Można do nich wliczyć takie miejsca jak postoje, ławki czy murki. Rzadko zdarza się, aby spotkanie przeciętnego rezydenta z małą architekturą wywoływał u niego specjalne refleksje, jednak jest ona jednym z elementów identyfikowania danej przestrzeni. Ważną informacją jest też fakt, że odpowiednio zaprojektowana nieduża architektura może w niecodzienny sposób wzbogacić podstawowe założenia urbanistyczne. W dodatku, niezbyt ciężko spostrzec, iż w przypadku nowoczesnej architektury wiąże się ona z dziejami konkretnego obszaru – stare mury miejskie, fontanny czy wiekowe drzewa zderzają się ze współczesnymi lampami i ławkami. To wszystko powoduje, że miasto ożywa, stając się przyjemnym dla oka miejscem. Nade wszystko należy jednak pamiętać, że mała architektura to znacznie więcej, aniżeli element dekoracji albo kompozycji obszaru.
Wszelkie najważniejsze punkty, takie jak rynek lub bulwary, kreują punkty strategiczne w mieście. Dodatkowo, dają uroku oraz charakteru miastu, tworząc przyjemne dla mieszkańców otoczenie.
Artykuł napisany przy współpracy z astrini-design.pl