Domki na narzędzia

Cechy drewnianych domków na narzędzia

Ogrody mogą być różne – niewielkie przestrzenie na kilka rabat kwiatów lub obszerne tereny zielone pozwalające na relaks i angażującą pracę. Istotne jest, aby znalazła się tam przestrzeń, w której można trzymać narzędzia oraz potrzebne rzeczy, na przykład: meble ogrodowe, rozkładane parasole, dmuchane baseny czy nawet rowery. Dysponując odpowiednią wolną przestrzenią można postawić w ogrodzie drewniany domek na narzędzia. Takie domki to niewielkie prefabrykowane konstrukcje, których postawienie nie wymaga posiadania zezwolenia.

Drewniane domki na narzędzia — wygoda i praktyka

Domki na narzędziaMimo mnogości dostępnych na rynku materiałów najbardziej uniwersalne są domki drewniane – ich estetyka pasuje do przestrzeni ogrodowej, a utrzymanie nie przysparza problemów. Drewno można pomalować lub pokryć olejem, aby dopasować domek do konkretnej estetyki. Dla utrzymania dobrego stanu domku drewno należy regularnie impregnować. Przestrzeń domku bez pozwolenia nie może przekroczyć trzydziestu pięciu metrów kwadratowych. Jest to przestrzeń wystarczająca na ustawienie stołów narzędziowych, metalowych regałów, wstawienie kosiarki oraz wszystkich niezbędnych podczas prac ogrodowych narzędzi. Do domku można doprowadzić energię elektryczną, aby uzyskać oświetlenie. Światło naturalne będzie wpadało do środka przez okna. Budowane bez pozwolenia drewniane domki na narzędzia do ogrodu można przystosować do indywidualnych potrzeb, wstawiając stoły warsztatowe albo regały. Dzięki ułożonej równo z ziemią podłodze można będzie bez problemu wjechać do środka kosiarką. Podłoga może być wykonana z płyty wiórowej, desek, a nawet kafelków. W części prefabrykowanych domków podłoga nie wchodzi w skład zestawu. Minimalna zalecana szerokość drzwi to 90 centymetrów, lecz w przypadku przechowywania większych sprzętów należy zdecydować się na szersze drzwi.

Domki na narzędziaMogą być one pojedyncze lub podwójne. Pokrycie dachowe wykonuje się z papy lub gontu. Szczelny dach zabezpiecza narzędzia przed wilgocią oraz jej następstwem – korozją. Dach powinien mieć niewielki spadek, który zabezpieczy go przed gromadzącym się śniegiem. Ważnym elementem drewnianego domku jest zamek. Powinien on dawać możliwość założenia dodatkowej kłódki, aby wzmocnić ochronę magazynowanych narzędzi. Ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewni także zastąpienie prawdziwego drewna tworzywem, które imituje jego wygląd. Domki, które mają służyć nie tylko przechowywaniu narzędzi, można dodatkowo wyposażyć w rekreacyjny taras. Ceny gotowych domków wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych za konstrukcję.

Domki na narzędzia to przydatna konstrukcja na terenie działki, nie tylko dla majsterkowicza, ale dla każdego działkowicza, któremu zależy na wygodzie. Dzięki nim można w sposób staranny zorganizować ład w swoich akcesoriach ogrodowych, a także ułatwić sobie wszelkie prace. Jego postawienie nie musi być zgłoszone, co zwalnia wszystkich chętnych z obowiązków formalnych.