pergole tarasowe

Charakterystyka nowoczesnych pergol tarasowych

Pergole są przeważnie przylegającymi do ścian budynków konstrukcjami, które składają się ze słupków i zadaszenia. Może mieć ono postać kratownicy lub belek. Pierwotnie pergole wykonywane były z drewna. Obecnie stosuje także aluminium. Pergola może być wykorzystywana jako podpora dla roślin pnących. Jest to też jeden ze sposobów na zadaszenie tarasu.

Nowoczesne aluminiowe pergole — jak się prezentują?

pergole tarasoweZastosowanie pergoli tarasowej zapewnia komfort termiczny i ochronę przed deszczem w trakcie wypoczynku. Pergolę tarasową można wzbogacić o osłony boczne. Podstawowy podział pergol tarasowych opiera się na tym, z jakiego materiału zostało wykonane zadaszenie. Tradycyjne drewniane belki zapewniają częściową osłonę przed słońcem i nie chronią przed deszczem. Wykorzystuje się takie drewno jak dąb, buk, sosna czy modrzew. Pergolę drewnianą trzeba regularnie impregnować. Nad pergolą drewnianą można wykonać zadaszenie tekstylne. Taki rodzaj zadaszenia może być zwijany, rzymski lub segmentowy. Pergola ze szklanym zadaszeniem powinna być uzupełniona markizą przeciwsłoneczną. Do nowoczesnych pergol zalicza się konstrukcje lamelowane.

pergole tarasoweSą one wykonane ze stopu aluminium, co zapewnia ich niską wagę przy jednoczesnej dużej wytrzymałości. Aluminium jest w pełni odporne na korozję i działanie promieni UV. Wszystkie nowoczesne aluminiowe pergole tarasowe powinny przylegać do ścian budynków. Pergolę montuje się do żelbetowego fundamentu lub betonowej płyty. W przypadku małych konstrukcji możliwy jest montaż do legarów tarasowych. Wykonane z aluminium lamele mogą się obracać. W trakcie deszczu lamelowana pergola tworzy wodoszczelny dach nad tarasem. Otwarte lamele pozwalają na sprawniejszą wentylację w cieplejsze dni. Do pergoli aluminiowej można zamontować dodatkowe boczne osłony przeciwsłoneczne. Woda opadowa odprowadzana jest z zadaszenia przez system odpływowy, co zapobiega gromadzeniu się jej na lamelach. Odpływy ukrywa się w słupach nośnych. Można sterować całym dachem pergoli lub jego wyznaczonymi sekcjami. Pergolę tarasową można zakotwiczyć do budynku dłuższym lub krótszym bokiem. W ramach dodatkowego wyposażenia możliwy jest montaż oświetlenia LED lub promienników ciepła.

Relaks na tarasie może być przyjemniejszy dzięki systemowi audio. Sterowanie pergolą odbywa się za pomocą pilota lub aplikacji na telefon komórkowy – zależy to od typu zamontowanej jednostki sterującej. Pergola dostarczana jest do klienta w częściach, a jej złożeniem i przymocowaniem do ściany budynku zajmują się monterzy przysłani przez dostawcę.