cięcie wodą

Co można obrobić za pomocą strumienia wody?

Proces obróbki materiału za pomocą strumienia wody jest alternatywą dla cięcia laserem, choć stanowi również jedyne skuteczne rozwiązanie w przypadku materiałów, które mogłyby się przebarwić lub odkształcić pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. To ekologiczna metoda precyzyjnego wycinania w większości materiałach o różnej grubości i wielkości.

Cięcie wodą metalu i szkła

cięcie wodąUsługi profesjonalnego cięcia strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem wykonują przedsiębiorstwa, dysponującymi niezbędnymi do tego maszynami. Do firm oferujących fachowe cięcie wodą mogą zgłosić się osoby, które chcą obrobić między innymi takie materiały jak stal, aluminium, mosiądz, marmur, granit, płytki gresowe czy szkło (w tym to klejone, jak i witrażowe). Za pomocą wody można obrobić również tworzywo sztuczne i wiele innych materiałów, w zależności od obecnego zapotrzebowania klienta. Tym sposobem można, chociażby przyciąć blachy niezbędne do remontów, stworzyć eleganckie dekoracje lub przygotować idealne płytki do kuchni czy łazienki. Realizowane prace zależą od indywidualnie przygotowanego projektu. W większości przypadków obróbka opiera się o rysunek techniczny klienta, przesłane przez niego zdjęcie poglądowe lub opis słowny – firma wprowadza otrzymany projekt do oprogramowania komputerowego dedykowanego dla danej maszyny, przez co obróbka wykonywana jest dokładnie i zapewnia maksymalną powtarzalność wytwarzanych seryjnie produktów.

cięcie wodąJeżeli jednak klient nie dysponuje projektem, wówczas profesjonalne przedsiębiorstwa są w stanie doradzić i podpowiedzieć swojemu klientowi, a także własnoręcznie stworzyć dla niego cały projekt. Obróbkę za pomocą strumienia wody wykonuje się na tyle błyskawicznie, że dla firm nie stanowi problemu, aby realizować zarówno zlecenia pojedyncze, jak i masowe. Wbrew pozorom cennik tak profesjonalnych usług nie jest wcale zawyżony, choć zależy od przekazywanego materiału oraz poziomu trudności danego zlecenia. Zazwyczaj za jeden metr bieżący takiej obróbki będzie trzeba zapłacić około 30 złotych. Warto korzystać z tej metody obrabiania materiałów z kilku prostych powodów.

Przede wszystkim, dzięki strumieniowi wody nie trzeba martwić się o precyzję w wykonaniu, a do tego zaoszczędza się sporą ilość czasu i pieniędzy, gdyż korzystając z tej metody, nie marnotrawi się dużej części materiału. Co więcej, w porównaniu do innych sposobów obróbki, cięcie strumieniem wody nie jest szkodliwe dla środowiska. Zalet wyboru tej metody jest znacznie więcej – warto zapoznać się z nimi wszystkimi.