fugi epoksydowe

Co trzeba wiedzieć o fugach?

Kafle ceramiczne czy kamienne to idealne produkty zarówno do łazienek, jak i do kuchni, czy do przedpokoju. Można je montować na podłogach oraz na ścianach. Są odporne na zarysowania, łatwe do wyczyszczenia, nie niszczą się pod wpływem wysokiej wilgotności, czy wysokiej temperatury. Dodatkowo te o wysokiej klasy ścieralności nawet po wielu latach będą dobrze się prezentować.

Fugi pod kolor płytek

fugi epoksydoweŻeby jednak nic się z nimi nie stało to nakeży je odpowiednio zamontować. Na pewno niezbędne są do tego fugi. Powinny być one odpowiednio twarde, tak by nie pękały i się nie kruszyły. Muszą być odporne na zabrudzenia, a także opcjonalnie łatwe do wyczyszczenia. Z czasem fugi często robią się ciemniejsze, a ich odświeżenie nie jest łatwe. Trzeba wtedy użyć myjki ciśnieniowej, by usunąć głębokie zabrudzenia. Lepiej zatem kupić fugi, które będą łatwe do czyszczenia. Kolejna kwestia to nasiąkliwość. Fugi muszą być odporne na działanie wody. W przeciwnym razie może pojawić się na nich pleśń i grzyby, co nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim jest groźne dla zdrowia. Szczególnie alergicy odczują to i będą czuć się źle, szczególnie częste będą problemy z oddychaniem. Warto zaznaczyć, że fugi nie muszą być jedynie białe.

fugi epoksydoweNa przykład znana firma Mapei fugi epoksydowe kolorowe proponuje klientom, którym marzą się fugi pod kolor płytek. Mogą być one czarne, beżowe, srebrne, jaśminowe, a nawet brokatowe – dodatek brokatu sprawi, że fugi będą błyszczące. Idealnie sprawdzą się w łazienkach i kuchniach w stylu glamour. Trzeba też dobierać fugi do rodzaju kafli. Na przykład niektóre fugi są uniwersalne, ale niektóre są dedykowane kaflom ceramicznym, szklanym, czy kamiennym. Można korzystać nie tylko z fug epoksydowych, ale również z cementowych. Niezbędne będą narzędzia do szpachlowania, czyli przede wszystkim paca. Ją nakłada się fugi miedzy kafle, a potem nadmiar się ściera. Dopóki fugi nie zastygną to zwykle wkłada się w nie plastikowe krzyżaki, które potem się wyjmuje. Warto zaznaczyć, że fugi nierozrobione formie proszku można przechowywać przez długi czas. Wystarczy dokładnie zamknąć opakowanie i przechowywać je w miejscu bez dostępu wilgoci, by proszek się nie zbrylał.

Podsumowując, zarówno firma Mapei, jak i inni producenci fug, produkują nie tylko zwykłe białe fugi cementowe, ale także doskonałe fugi epoksydowe w różnych kolorach. Do fug można dodawać nawet brokat, przez co będą one wyglądać naprawdę wyjątkowo. Również warto zaznaczyć, że nie potrzeba wielu narzędziu do fugowania, paca jest jedyna niezbędna.