zamykanie się drzwi

Co wpływa na cenę samozamykacza?

Komfort termiczny zapewniany jest przez centralne instalacje grzewcze oraz klimatyzatory. W pomieszczeniu, w którym temperatura jest diametralnie różna od tej, jaka panuje na zewnątrz, należy cały czas mieć zamknięte drzwi. W firmach i sklepach nie sposób pilnować każdego klienta i pracownika, dlatego stosuje się samozamykacze.

Sposób na drzwi

geze ts 4000 w dobrej cenieMają one także duże znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego – montuje się je między innymi w drzwiach dymoszczelnych, które odgradzają strefy pożarowe od dróg ewakuacyjnych. Samozamykacz ma postać niewielkiej skrzynki o wymiarach 287 x 46 x 60 mm. Montaż samozamykacza przy drzwiach nie wpływa znacząco na estetykę, znacznie poprawia natomiast bezpieczeństwo budynku. Sprawna ochrona przeciwpożarowa opiera się na wyznaczeniu stref pożarowych oraz bezpiecznych dróg ewakuacyjnych. Przez zamknięte drzwi nie przedostaje się trujący dym – dzięki samozamykaczom nie trzeba obawiać się, że ktoś zapomniał zamknąć je za sobą, gdy wychodził. Drzwi w końcowej fazie zamykania są dociągane z jeszcze większą siłą. Powoduje to zamknięcie zapadki w klamce. Prędkość zamykania generowaną przez samozamykacz można ustawić poprzez pokrętło na samym urządzeniu.

zamykanie się drzwiMocno otwarte drzwi są hamowane, co sprawia, że ciężko jest je przypadkowo uszkodzić. Nowoczesny GEZE TS 4000 w dobrej cenie posiada optyczny wskaźnik siły zamykania, co ułatwia ustawianie go w optymalny sposób. Ten konkretny model pozwala na montaż na drzwiach skrzydłowych o szerokości do 1600 mm. Po stronie zawiasowej samozamykacz należy zamontować do skrzydła, natomiast po przeciwnej do ramy. Możliwy jest także montaż na ramieniu równoległym. Maksymalny kąt otwarcia drzwi z samozamykaczem GEZE TS 4000 wynosi 180 stopni. Układ dźwigniowo-drążkowy może być standardowy lub przedłużony, z mechanizmem podtrzymywania otwarcia. Pozwala to na zablokowanie drzwi w pozycji otwartej, co jest szczególnie przydatne podczas ewakuacji. Pokrywa samozamykacza wykonana ze stali nierdzewnej może zostać pomalowana zgodnie z paletą RAL. Podczas montażu przydać się mogą płyty montażowe, które umożliwiają umieszczenie samozamykacza także na drzwiach o nietypowej budowie. Do równego wykonania otworów pod samozamykacz w ramie lub skrzydle drzwi służy odpowiedni wzorzec.

W przypadku montażu do drzwi szklanych należy zastosować dodatkowe końcówki i płytki montażowe. Otwory montażowe rozmieszczone są zgodnie z normą EN 1154. Dźwignia nożycowa zapewnia niezawodną i bezszelestną pracę samozamykacza nawet w trudnych warunkach, takich jak wysokie zapylenie.