Modele architektoniczne

Czy modele architektoniczne mają walory estetyczne?

Makiety to dziś dość powszechnie spotykane rozwiązanie, najczęściej wykorzystuje się je w branży budowlanej. Takie makiety architektoniczne zwykle wykorzystuje się do wizualizacji zagospodarowanie jakiejś przestrzeni, czy ma to być całe osiedle domów jednorodzinnych, czy też blok, lub osiedle bloków, a także przy wizualizacji takich obiektów jak stadiony czy centra handlowe.

Makiety i modele architektoniczne jako sztuka użytkowa

Modele architektoniczneSposób wykonania takich makiet jest nie zwykle wysoki. Współczesne modele architektoniczne z niezwykła pieczołowitością oddają wszystkie najdrobniejsze elementy projektu, którego są wizualizacją. Co za tym idzie takie makiety są bardzo kunsztownie wykonane. Dodatkowo zawierają one także takie elementy dodatkowe jak oświetlenie, roślinność, a także i elementy ruchome jak na przykład drzwi, okna, bramy garażowe czy windy. Wszystko to sprawia, że takie makiety architektoniczne staja się czymś więcej niż zwykłymi środkami reklamowymi. Takie makiety naprawdę przyciągają wzrok, a co za tym idzie w pewnym sensie można je uznać nawet za małe dzieła sztuki, bo czy w sztuce nie chodzi właśnie o to by wydobywać piękno, by przyciągać wzrok i zachwycać? Wprawdzie nie można powiedzieć i zapomnieć o tym , że przede wszystkim modele architektoniczne domów to przedmioty użytkowe, choć może użytkowe to nie najwłaściwsze słowo, ale jednak chodzi o to, ze pełnia one konkretna funkcje i powstają w konkretnym celu, jednak nie można także im odmówić waloru wizualnego jaki nie wątpliwie te makiety posiadają.

Być może nazwanie ich dziełem sztuki to zbyt daleko idący wniosek, jednak nie da się zaprzeczyć temu, ze przechadzając się pomiędzy stanowiskami na targach mieszkaniowych i oglądając te wszystkie modele architektoniczne można się poczuć praktycznie jak w galerii. Czyli w gruncie rzeczy makiety architektoniczne to jeszcze nie sztuka, ale także nie tylko pełnia one funkcje użytkową, czyli są one czymś pomiędzy, czymś co może się przydać i na co miło popatrzyć.