parapet - granit

Czy parapet można wykonać z granitu?

Płyty z granitu znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie. Na każdym cmentarzu znajdują się wykonane z granitu pomniki. Materiał ten jest wydobywany także w Polsce. Najstarsze sudeckie marmury datuje się na 500 milionów lat. Skała ta powstałą w wyniku krystalizacji lawy. Proces ten miał miejsce w głębokich warstwach Ziemi.

Dzisiaj możliwe jest wydobywanie granitu w kamieniołomach – jest to jeden z najpowszechniej stosowanych kamieni naturalnych

parapety granitowe - cenaGranit posiada różnorodny wygląd, co wynika z jego niejednorodnego składu chemicznego. Zakłada się, że granit waży od 2650 do 3200 kilogramów na metr sześcienny. Wysoka gęstość, która przekłada się na dużą wagę, jest gwarancją trwałości. Parapety wykonane z granitu są około 3 razy cięższe od drewnianych. Cechują się jednak znacznie większą wytrzymałością i można je stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Ten naturalny kamień jest wykorzystywany do produkcji blatów kuchennych, płytek podłogowych czy stopni schodowych. Barwę granitowego parapetu można dobrać w taki sposób, żeby pasowała do zewnętrznej elewacji lub pokrycia dachowego. Na kolor granitu wpływa jego skład chemiczny – skała posiada charakterystyczne uziarnienie i może łączyć w sobie wiele różnych kolorów.

parapet - granit Kamieniarze wykonują zewnętrzne i wewnętrzne parapety granitowe – cena zależy od gatunku granitu, grubości oraz sposobu wykończenia. Najczęściej spotyka się parapety polerowane. Zapewnia to ich wysoki połysk, a wysoka podatność na ślizganie się nie jest w tym przypadku problemem. Parapety mogą być też płomieniowane, szlifowane lub szczotkowane. Na parapecie wewnętrznym można ustawić kwiaty. Granit jest odporny nawet na długotrwałe działanie wody, a także detergentów. Parapety z granitu posiadają zdolność do długotrwałego utrzymywania zgromadzonego ciepła. Jest ono oddawane równomiernie. Granit jest mrozoodporny i nawet duże wahania temperatur nie są w stanie mu zaszkodzić. Każdy blok granitu jest inny, dlatego parapety wykonane przez kamieniarzy też będą różniły się teksturą. Wykonane z kamienia naturalnego parapety mają przeważnie grubość 3 cm. Szerokość wnęki okiennej powinna być większa od parapetu o około 3-5 cm. Pozwoli to na wpuszczenie parapetu w ścianę. Przy oknach narożnych wymaga to bardzo dużej precyzji.

Z jednego bloku granitu można wykonać parapet długi nawet na 3,5 m. Podczas montażu tak długiego parapetu należy pamiętać, że jego waga będzie spora – może ona sięgać 100 kg. Szerokie parapety wymagają wsporników oraz zakotwiczenia w ścianie.