Jeżeli stoimy przed budową własnego domu, możemy zastanawiać się, czy istnieje konieczność przeprowadzenia badań gruntu. To kaprys inwestora czy ważna kwestia? Według profesjonalistów, badania gruntu są podstawą przed przystąpieniem do stawiania fundamentów.
Badanie gruntu dobrze się sprawdzi
Wątpliwości biorą się jednak stąd, że domy jednorodzinne uważane są za niewielkie budynki, a więc takie, które nie generują dużego obciążenia na grunt. W związku z tym wydawać by się mogło, że nie ma konieczności przeprowadzania badań gruntu. Należy jednak wziąć pod uwagę to, że zawsze rodzaj fundamentów zależy od tego, jaki grunt znajduje się pod nimi. Mimo więc tego, że prawo budowlane nie informuje o konieczności wykonania badań geotechnicznych, dla własnego komfortu możemy zdecydować się na ich przeprowadzenie. Nie na każdym gruncie można bowiem stawiać dom. Niezdolny do przenoszenia obciążeń jest na przykład torf – taki grunt mógłby doprowadzić do przemieszczania się fundamentów na skutek obciążeń. Wiązałoby się to z pękaniem konstrukcji.
Jeśli więc zamierzamy stawiać dom nieopodal rzeki czy na terenie zalewowym lub w miejscu, gdzie niegdyś płynął strumyk – lepiej dobrze przemyślmy tę decyzję, gdyż z całą pewnością znajdują się tam grunty słabonośne. Równie niekorzystne dla budowy domu są grunty nasypowe, mimo iż powstały z gruntów spoistych, jednak podobnie jak torf nie są one w stanie przenosić obciążeń. Gdy nie jesteśmy pewni rodzaju gruntu na naszej posesji – z pewnością przydatne badanie gruntu w naszej sytuacji dobrze się sprawdzi. Wykonuje je wyszkolony do tego inżynier geotechnik. Przygotowuje między innymi mapę terenu, przekroje geologiczne-inżynierskie, a także określa stan wody gruntowej, rodzaj gruntu oraz zapisuje wnioski – czy w danym przypadku można bezpiecznie posadowić budynek. Takie badania są wartościowe także dlatego, że dzięki znajomości stanu wody gruntowej, możemy na przykład ustrzec się przed podmakaniem piwnic. Ponadto dzięki geotechnikowi dowiemy się, czy budynek może być posadowiony płycej z pewnych względów (związanych np. z przemarzaniem) lub też czy istnieje możliwość ułożenia drenażu wokół fundamentów.
Będziemy też pewni, że unikniemy spękania konstrukcji budynku na skutek niewłaściwego posadzenia. Jak widać, badania gruntu są naprawdę przydatne, dlatego warto je wykonywać niezależnie od rozmiaru inwestycji – nawet w przypadku małego domu jednorodzinnego, takie badania mogą nam wiele dać, jeśli oczywiście są przeprowadzone dokładnie, w sposób całkowicie profesjonalny.