pompy ciepła

Czy warto inwestować w pompę ciepła w Zgierzu?

Pompy ciepła, są urządzeniami znanymi w Polsce od zaledwie kilku lat, dlatego powstało wokół nich wiele mitów i niedomówień, które skutecznie zniechęcają inwestorów przed wyborem tego systemu grzewczego. Jako że pompy ciepła nie są inwestycją tanią, często pojawiają się wątpliwości, czy rozwiązanie to jest opłacalne.

Zalety i wady pomp ciepła

pompy ciepłaPrawdą jest, że wszystko zależy od oczekiwań mieszkańców, zapotrzebowania na ciepło i technologii budowlanych zastosowanych w budynku, a także posadowienia domu, bowiem na rynku dostępne są różne rodzaje pomp ciepła – w tym także gruntowe. Inwestycja w pompę ciepła w Polsce, w tym także w Zgierzu i województwie łódzkim bardzo często wiąże się z obawą. Urządzenia te wciąż są uznawane za nowe i niesprawdzone, choć w Polsce znane są już od kilku – kilkunastu lat, a na świecie stosowane są od połowy XX wieku. Nic więc dziwnego, że w połączeniu z dość wysoką ceną mogą wzbudzać pewne obawy. Aby zrozumieć, czy instalacja pompy ciepła w Zgierzu i okolicznych terenach jest opłacalna, należy dokładnie sprawdzić różne dostępne na rynku opcje. Kotły na paliwo stałe lub gaz mogą wydawać się rozwiązaniem znacznie tańszym, lecz w przeciwieństwie do powietrznych pomp ciepła, wymagają one zagospodarowania specjalnej przestrzeni, czyli kotłowni, w której znajdzie się nie tylko piec, lecz także składowany będzie opał (paliwo stałe) lub podłączona instalacja gazowa.

pompy ciepłaPomieszczenia te muszą spełniać wyższe standardy przeciwpożarowe oraz być wyposażone w specjalne, ognioodporne drzwi. Jeśli wydatki na budowę kotłowni i podłączenie niezbędnych instalacji podsumuje się z kosztem kotła, różnica między tym rozwiązaniem a pompą ciepła będzie dużo mniejsza. Jedną z wad powietrznych pomp ciepła jest obniżona sprawność przy bardzo dużych mrozach na zewnątrz, gdy temperatura spada do około -20 stopni. W takim przypadku pracę pompy wspomaga grzałka elektryczna. Bardziej odporna na mróz i bardzo niskie temperatury jest gruntowa pompa ciepła, która pobiera ciepło z wód gruntowych. Wymaga ona z kolei wykonania kilku odwiertów na działce, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Pomijając aspekty finansowe – pompa ciepła to nie tylko oszczędność miejsca, którego nie trzeba gospodarować pod kotłownię, lecz także czasu, bowiem jest ona urządzeniem całkowicie bezobsługowym. Nie wymaga uzupełniania opału, czy czyszczenia paleniska, a dla jej sprawnego działania wystarczy coroczny przegląd urządzenia.

Pompa ciepła może być urządzeniem jak najbardziej opłacalnym. Jej żywotność to najczęściej około 30 lat, podczas gdy jej koszt zwraca się po maksymalnie kilkunastu latach – podobnie jak w przypadku wysokiej klasy gazowych kotłów pulsacyjnych. Podczas wyboru metody grzewczej, należy przede wszystkim dostosować ją do danego budynku i jego zapotrzebowania oraz oczekiwań przyszłych mieszkańców.