Drewno to najczęściej wybierany materiał na taras – z tego względu, że prezentuje się naprawdę atrakcyjnie, a także dobrze współgra z naturalnym otoczeniem. Jednak bardzo często zdarza sie, że taki taras wygląda dobrze jedynie na początku, a z czasem powierzchnia zaczyna niszczeć. Co jest tego przyczyną?
Tarasy drewniane pięknie wyglądające
Znawcy wskazują na kilka możliwości. Jedną z nich jest to, że na wierzchu deski znajduje się jakiś nieprzepuszczalny film – może być nim brud czy warstwa żywicy, która utrudnia olejom do pielęgnacji dostęp do głębszych warstw drewna. Równocześnie sprawia, że konserwująca powłoka źle przylega do podłoża. Efekt jest więc niezbyt pomyślny. Czasami może zdarzyć się też, że w drewnie znajduje się zbyt duża zawartość substancji oleistych. Dzieje się tak, gdy okres wietrzenia był zbyt krótki, i wtedy oleje, podobnie jak w poprzednim opisywanym przypadku, nie mogą dobrze związać się z drewnem, występują w nim jakby oddzielnie. Oczywiście znaczenie ma także konstrukcja tarasu – jeśli został on wykonany niepoprawnie, tj. w przypadku opadów natykamy się na miejsca, gdzie stoi woda, lub też zapomnieliśmy o zabezpieczeniu impregnatem ciętych krawędzi, wówczas drewno może za mocno nasiąknąć wilgocią.
To także działa niekorzystnie na wilgoć tarasu. Jeśli żadne z wymienionych sytuacji nie wystąpiły, a my i tak uważamy, że z naszym tarasem jest coś nie tak, zastanówmy się, jak przebiegała pielęgnacja. Czasami chcemy dobrze i nie szczędzimy oleju na deski, licząc, że przyniesie to dobre efekty. Tymczasem nałożenie zbyt grubej warstwy oleju również może negatywnie wpłynąć na drewno – właśnie dlatego, że wówczas znikną mikropory i warstwa ta stanie się nieprzepuszczalna, a więc drewno straci możliwość oddawania wilgoci. Na skutek tego warstwa konserwacyjna będzie po prostu pękać. Pamiętając o wymienionych sprawach, możemy tak dbać o taras, żeby wyglądał on atrakcyjnie mimo upływu lat. Nowoczesne tarasy drewniane w Warszawie cieszą się pięknym wyglądem właśnie dlatego, że są one odpowiednio pielęgnowane. Po poprawnym montażu właściwa konserwacja jest bowiem najważniejszą kwestią, o której nie należy zapominać.
Do pielęgnacji używajmy tylko specjalnych, przeznaczonych do drewna olejów i preparatów najwyższej jakości i zwracajmy uwagę na zalecenia producenta co do ich stosowania – czyli to, ile warstw poleca się aplikować i jakiej powinny być one grubości. Oleje mogą posiadać pigmenty sprawdzające się dobrze tylko przy określonym gatunku drewna, dlatego dobierajmy środki konserwujące także pod tym względem.