Dzięki rozwojowi techniki każdy z nas może stać się producentem prądu. To, co kilkaset lat temu wydawało się niemożliwe, dziś jest oczywistością. Wszystko dzięki fotowoltaice. Obecnie panele fotowoltaiczne dostępne są w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, a wybór urządzeń jest naprawdę szeroki.
Automatyczne działanie paneli
Producenci proponują nam zarówno te baterie solarne, które można montować na dachu i cieszyć się prądem pozwalającym na zasilanie całego gospodarstwa domowego, jak i te panele, które mają niewielką moc i sprawdzą się do zasilania niewielkich instalacji – na przykład oświetlenia ogrodowego czy urządzeń w kamperze. I co najważniejsze, bycie producentem prądu nie jest zadaniem skomplikowanym! W zasadzie nasz udział w tym ogranicza się właśnie do zakupu urządzeń. Następnie należy te zestawy fotowoltaiczne ze sprawdzonego sklepu zamontować w odpowiednim, nasłonecznionym miejscu. I voila. Reszta należy do samych ogniw fotowoltaicznych. Systemy te są bowiem całkowicie bezobsługowe. Nie posiadają żadnych części ruchomych, a urządzenia pozwalające na przekształcanie prądu stałego w prądu przemienny działają całkowicie samodzielnie.
Są one bowiem zaprojektowane w taki sposób, aby samodzielnie stwierdzać, czy prąd ma odpowiednie napięcie, czy to napięcie w ogóle występuje – jeżeli na przykład nastąpi zanik napięcia w sieci, wówczas falownik automatycznie się odłączy. Przestaje działać także w nocy. Niedoświadczony użytkownik mógłby obawiać się, że rozruchy po odłączeniu będą wiązały się z jakimiś zakłóceniami, nie jest to jednak prawdą – ponowne uruchomienie inwertera przebiega w sposób automatyczny, nie wymagając żadnej ingerencji użytkownika. W dodatku falownik samodzielnie steruje mocą – zastosowana technologia MPP pozwala na pracę z maksymalną dla danego urządzenia mocą, możemy więc liczyć zawsze na najwyższą efektywność generatora solarnego, mimo iż my sami właściwie nic nie robimy, aby tę wydajność uzyskać. To dlatego mówi się o bezobsługowości systemu fotowoltaicznego. Jeżeli więc marzy nam się całkowicie prosta produkcja prądu – wystarczy zainwestować w panele fotowoltaiczne.
Zwłaszcza że możemy mieć z tego dodatkowe korzyści – jeśli zakupimy zestaw, który produkuje więcej energii elektrycznej niż jest w stanie zużyć nasze gospodarstwo domowe, wówczas ten nadmiar możemy sprzedać do miejskiej sieci energetycznej. Nie dość, że nie płacimy rachunków, to jeszcze nam płacą. To nie utopia, a możliwości jakie daje system fotowoltaiczny na dachu własnego domu.