gabiony

Gabiony – co, gdzie i jak?

Wiecie czym są ogrodzenia gabionowe? Są to różnego rodzaju kamienie układane w siatkach stalowych coś na kształt koszy wiklinowych. Często używane są w przemyśle wodnym czy architektonicznym.

Gabiony do ogradzania różnych terenów

gabionyNiektórzy ogradzają nimi swoje domy, ale wykorzystuje je również armia. Zapewne zastanawiacie się do czego wykorzystywane są kosze z kamieniami w wojsku, otóż służą one do obrony baz przed ostrzałem, są one bardziej praktyczne niż worki z piaskiem, które ciężko się napełnia i są mniej odporne na ostrzał. Aktualnie często tak jak wspominałem wcześniej można spotkać gabiony w ogrodach naszych sąsiadów. Dzięki oryginalności i możliwości różnych kształtów oraz rodzaju kamieni są one naprawdę unikalne. Można zrobić przed domem wielki napis z gabionów, czy stworzyć jakiś pseudo krajobraz z różnych barw kamieni, jak na przykład dając piaskowiec, błękitny kamień i pomarańczową skałę można stworzyć coś na wzór plaży i morza. Jednak producenci tych ogrodzeń dużo sobie liczą za takie rzeczy. Jest to przynajmniej dwukrotna cena niż w przypadku zwykłych ogrodzeń, więc często można je spotkać głównie w bogatych willach czy przydrożnych restauracjach. Oprócz tego służą jako bariera zaporowa na drogach, lub ładnie wyglądają nad górskimi strumykami. Plusem jest to, ze możemy dowolnie zmieniać ułożenie i kształt naszych kamieni, ale oczywiście cennik się wtedy zmienia, jednak można to zrobić samemu, bez pomocy fachowców.

Dodatkowo nie przepuszczają światła i są to grube ogrodzenia które doskonale wygłuszają dźwięk. Nawet stawiając dom blisko jezdni, czy wścibskich sąsiadów możemy dzięki temu ogrodzeniu się od tego uchronić.

Gabiony mogą być godne polecenia, jednak więc na ich temat można przeczytać pod adresem:

http://www.gabionyogrodzenia.com.pl