Dzisiejsze samochody posiadają ją w standardzie. Dzięki klimatyzacji nawet najdłuższa podróż w upalny, letni dzień może być przyjemnością, a nie męką. Wiadomo, że im cieplej i duszniej będzie wewnątrz pojazdu to kierowca będzie męczył się znacznie szybciej. Ciepło może doprowadzić nawet do utraty koncentracji oraz senności kierowcy. Jest to bardzo niebezpieczne.

Jednak nie wystarczy mieć klimatyzacji w samochodzie. Trzeba również o nią dbać i prawidłowo ją eksploatować. Jeśli nie zastosujemy się do zaleceń to może ona zacząć nam szkodzić. Oczywiście niezbędne będzie coroczne czyszczenie układów klimatyzacyjnych. Wiadomo, że w przewodach gromadzi się brud. Ten zaś może stać się pożywką dla rozwijających się w nich grzybów i pleśni. Powietrze wydobywające się z klimatyzacji trafia natomiast wprost do ludzkich płuc. Wdychanie zanieczyszczeń może wpływać na nas bardzo niekorzystnie. Warto zatem zainwestować w czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych. Oczywiście trzeba także pamiętać o odpowiednim jej użytkowaniu. Jeśli zastosujemy się do kilku zasad to na pewno będzie ona służyła nam dłużej. Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że klimatyzację powinniśmy uruchomić także zimą. Jeśli mechanizm ten nie będzie użytkowany przez długi czas to latem może okazać się, że będzie potrzebował drogiego serwisu. Latem natomiast zanim ją uruchomimy powinniśmy przewietrzyć samochód. Powietrze w samochodzie z pewnością będzie bardzo rozgrzane. Jeśli od razu uruchomimy klimatyzację to wówczas to rozgrzane powietrze dostanie się wprost do układów chłodzenia. Jeśli czynność tą będziemy ciągle powtarzać to w końcu może ona zniszczyć klimatyzację naszego pojazdu, a to na pewno będzie wiązało się z kosztownymi naprawami. Samo funkcjonowanie klimatyzacji samochodowej nie jest niczym nowym. Przypomina ono działanie lodówki.

Pojawia się tutaj czynnik chłodniczy, który krąży w układzie całego urządzenia. Niektórzy mówią tutaj o zmianie stanu ciekłego w lotny. Tego typu przejście objawia się właśnie obniżeniem temperatury gazu.

Close Menu