W rolnictwie wykorzystuje się zarówno maszyny samojezdne, takie jak traktory czy kombajny, jak i stacjonarne. Do oczyszczania młóconego zboża służą wialnie. Pierwsze urządzenia tego typu były zasilane ręcznie, współcześnie natomiast stosuje się napędy elektryczne. Wialnie dostępne dzisiaj na rynku nie tylko oczyszczają zboże, ale też wstępnie je sortują, zależnie do rozmiaru oraz wagi.
Wialnia do zboża
Wialnię można wyposażyć w szereg dodatkowych akcesoriów, takich jak wibrosito czy przenośnik ślimakowy. Kupując wialnię, należy zwrócić uwagę na szerokość komory separacji. Od tego parametru zależy wydajność urządzenia. Oczyszczenie przebiega dwa razy szybciej niż segregacja, czyli kalibrowanie. W szerokiej komorze rozkłada się szersza warstwa ziarna, dzięki czemu urządzenie pracuje z większą wydajnością. Zboże trafia kolejno na sita o różnej gradacji, które oddzielają od niego zanieczyszczenia drobne oraz grube. Dodatkowe sita mogą służyć do segregacji zboża pod względem jego grubości. Dzięki temu można od razu odseparować różne klasy zboża. Ziarno jest owiewane od dołu poprzez wentylatory, co sprawia, że drobne zanieczyszczenia unoszą się do góry i są usuwane z komory maszyny. Grube zanieczyszczenia opadają przez sito do specjalnie przygotowanego kanału. Obecnie nowe wialnie do zboża często są częścią młocarni.
Dobrze wyposażony rolnik jest w stanie oczyścić przy pomocy wialni nawet kilka ton ziarna w ciągu jednej godziny. W wialni, zależnie od wybranych ustawień, można przeprowadzić wstępne lub podstawowe czyszczenie ziarna, jego kalibrację lub skorzystać z obu funkcjonalności. Podczas czyszczenia wstępnego wentylatory pracują na maksymalnych obrotach, wydmuchując wszystkie lżejsze od ziarna zanieczyszczenia, takie jak pozostałości kłosów, plewy i pył. W trakcie czyszczenia podstawowego usuwane są kamienie, nasiona chwastów oraz pozostałości innych roślin. Do zasilania wialni o wydajności 3 ton na godzinę wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne, które dostarcza prąd o napięciu 230 V. Wialnię można bez problemu przestawić – urządzenie można wyposażyć w gumowe koła. Urządzenie o wydajności 3 ton na godzinę nada się idealnie do oczyszczania ziarna w gospodarstwach rolnych o areale nieprzekraczającym 300 hektarów.
Zboże można ładować przy pomocy ładowaczy taśmowych, pneumatycznych lub ślimakowych. Dodatkowe urządzenie przyspiesza pakowanie ziarna w worki lub big bagi. Chcąc przeprowadzać dokładniejszą kalibrację, można wyposażyć wialnię w dodatkowe sita o mniejszej lub większej gradacji.