wiata z drewna

Jak powinno się projektować wiaty z drewna?

Od pewnego czasu coraz więcej osób wydaje się być zainteresowanych budową własnej wiaty, która może służyć do różnych zastosowań. Może ona pełnić funkcję garażu, miejsca, gdzie może być przechowywane drewno na opał, lub też i miejsca, które pełnić będzie funkcję altany. Bardzo ważne jest, aby wiata wykonana z naturalnego surowca, była w odpowiedni sposób zaprojektowana.

Idealne wiaty z drewna

wiata z drewnaW większości sytuacji, tego rodzaju wiaty stawiane są bezpośrednio na gruncie. Wystarczy to, aby wytrzymałe wiaty drewniane zachowały odpowiednią odporność na różne, niekorzystnego rodzaju czynniki zewnętrzne. W przypadku jednak, gdy istnieje duże ryzyko zalania podłoża, warto grunt dodatkowo wysypać żwirem, lub też zastosować nawierzchnię z kostki brukowej. Tylko w takim wypadku będzie można mieć pewność, że zgromadzone w wiacie drewno nie będzie nasiąkać wilgocią z podłoża. Kluczowe dla wytrzymałości takiej wiary jest również to, aby odpowiednio zaplanować w niej zasięg zadaszenia. Powinien on o zajmować nie tylko miejsce, gdzie ma być przechowywane drewno, ale też nieco wykraczać poza ten obszar, aby skutecznie chronić je przed kontaktem z wilgocią.

 

wiataPo zaprojektowaniu wiaty, można już przystąpić do jej wykonania. Pierwsza czynnością w wielu przypadkach, jest wylanie fundamentów pod słupki. W przypadku chęci budowy altany czy też wiaty przyściennej, wystarczy tak naprawdę zastosowanie jedynie dwóch słupków. Można je rozmieścić albo w wylewce, albo też za pośrednictwem odpowiednio dobranych kotew. Aby prawidłowo wyznaczyć linię dachu, należy pamiętać o użyciu poziomicy. Spadek zadaszenia w przypadku wiat drewnianych przyściennych, nie powinien być mniejszy niż 15 %. Jest to konieczne, aby zagwarantować prawidłowy odpływ wody deszczowej, z dachu danej wiaty. Warto pamiętać o dostosowaniu więźby dachowej do rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku gontów, trzeba pamiętać o zastosowaniu prawidłowego deskowania. Przestrzeń między dachem wiaty, a dachem lub ścianą budynku, do którego przylega powinna być zawsze idealnie uszczelniona. Dobrym pomysłem wydaje się być w tym celu zastosowanie murłaty.

Budowy przydomowej wiaty, w szczególności takiej wykonanej z drewna, cieszy się coraz większą popularnością. Wszystko z tego względu, że taka konstrukcja, może pełnić szereg bardzo praktycznych funkcji. Aby jednak tak było, należy pamiętać o konieczności jej prawidłowego zaprojektowania, jak również o tym, aby zastosować do jej stworzenia najwyższej jakości surowce. Tylko w takim wypadku, będzie dobrze spełniać swoje funkcje przez długi okres czasu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.san2.pl!