żyrandol w kościele

Jak profesjonalnie oświetlić kościół?

Oświetlenie wnętrza kościoła to jedna z najważniejszych decyzji przy projektowaniu, remontowaniu i wymianie. Które oprawy zapewnią odpowiednią moc świetlną, aby konkretne przestrzenie w kościele były odpowiednio i równomiernie oświetlone? W jaki sposób oświetlić nowe obiekty sakralne? Jakie lampy wybrać, aby wpasować się w architekturę?

Profesjonalne oświetlenie kościoła

żyrandole w kościeleKażde oświetlenie powinno zapewnić właściwe natężenie światła odpowiedniej jakości. Najczęściej także zwraca się uwagę czy oświetlenie jest energooszczędne. W przypadku doboru oświetlenia istotny jest układ kościoła. Możemy wyróżnić dwa rodzaje lamp: wewnętrzne oświetlenie jak i zewnętrzne oświetlenie. Wewnetrzne jak i zewnętrzne oprawy muszą być stylem zbliżone do siebie, najlepsze oświetlenie kościelne to takie, aby zwiedzający i wierni mogli odbierać pełny przekaz oraz obraz świątyni. Najczęściej we wnętrzach stosowane jest oświetlenie główne w postaci żyrandoli i dodatkowe światła punktowe za pomocą kinkietów klasycznych lub spotów. Gra światłem jest tu bardzo ważna, by doświetlić ważne elementy takie jak ołtarz czy obrazy.

Nowoczesność, czy klasyka? Żyrandole świecznikowe świetnie spisują się jako oświetlenie główne, ponieważ oprócz funkcji praktycznej jest również dekoracyjna. Aby umożliwić znalezienie wariantu, najlepsze oświetlenie kościelne możemy wybrać spośród wielu rodzai klosza: szklanym, metalowym, drucianym, z możliwością zmiany wysokości lampy oraz w różnych wersjach kolorystycznych. Natomiast coraz częściej stosowane jest oświetlenie ledowe, ze względu na energooszczędność i łatwość w wymianie. Właśnie w przypadku lampy LED, źródła światła są oparte na tzw. diodach elektroluminescencyjnych. Dają możliwość wyeksponowania szczególnie reprezentacyjnych elementów wystroju, uzupełniają oświetlenie głównie tam, gdzie go brakuje, a także budują nastrój. Jako oświetlenie zewnętrzne kościołów możemy wykorzystywać również lampy elewacyjne służące do doświetlenia budynku. Zamontowane w ogrodzie, pozwolą skierować światło na budynek kościelny, który będzie nie tylko odpowiednio doświetlony, ale również będzie doskonale odbijać światło okien witrażowych.

Kończąc, można zaznaczyć, że właściwie dobrane oświetlenie ukrywa mankamenty wnętrza i wydobywa to, co w nim najpiękniejsze, najbardziej wartościowe. Pomaga kreować nastrój stosowany do przeznaczenia obiektu oraz aktualnych potrzeb. Będąc uczestnikiem mszy świętej, warto pomyśleć o tym, ile starania włożono by godnie reprezentować to miejsce. Światło odgrywa ważną rolę w każdym wnętrzu — także w kościołach.