żarówki oprawa

Jak wybrać oprawę hermetyczną?

W miejscach pracy, garażach i warsztatach potrzebne jest oświetlenie dobrej jakości, które jest jednocześnie intensywne oraz energooszczędne. Takie cechy może połączyć ze sobą świetlówka LED. W celu jej bezpiecznej eksploatacji, należy umieścić ją w hermetycznej oprawie.

Szczelność obudowy opisuje klasa IP wyrażana w postaci dwóch liczb

szczelna oprawa hermetycznaPierwsza z nich mówi o stopniu ochrony przed dostępem ciał obcych, druga natomiast przed przenikaniem wody. Oprawy powinny posiadać klasę szczelności przynajmniej na poziomie IP 65. W oprawie hermetycznej znajduje się miejsce na jedną lub dwie świetlówki. Ze względu na wysoką klasę szczelności oprawa nadaje się do pracy w pomieszczeniach o wysokim poziomie zapylenia oraz wilgotności. Maksymalna wysokość umieszczenia oprawy hermetycznej nie powinna przekraczać 5 metrów nad poziomem podłoża – w przypadku wyższego dachu należy zastosować stelaż, do którego podwiesi się oprawy. Elementem oprawy ze zintegrowanymi diodami LED są przewody w postaci statecznika oraz zapłonnika. Z jednej strony znajduje się uchwyt montażowy, z drugiej doprowadzony jest prąd oraz uziemienie. Do montażu w oprawkach przeznaczone są tak zwane tuby LED.

żarówki oprawa Klasyczne świetlówki fluorescencyjne mogą doprowadzić do uszkodzenia oprawy hermetycznej. Wysokiej jakości szczelna oprawa hermetyczna posiada jednostronne zasilanie świetlówek, które oznaczone są symbolami L i N – oznacza to kolejno fazę oraz przewód neutralny – według których powinny być montowane. Oprawa hermetyczna wykorzystująca świetlówki LED zużywa około 50% mniej energii od takiej ze świetlówkami fluorescencyjnymi. Klosz oprawy może być wykonany z polistyrenu lub poliwęglanu. Statecznik elektroniczny wysokiej częstotliwości zapewnia szybki start oświetlenia, bez charakterystycznego dla starego typu lamp migotania. Napięcie znamionowe powinno wynosić 230 V, natomiast częstotliwość 50 Hz. Do mocowania do sufitu lub stelaża wykorzystuje się uchwyty oraz wkręty. Neutralna barwa klosza nie wpływa na kolor oświetlenia.

Oprawy hermetyczne sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest intensywne źródło światła: w magazynach, garażach, warsztatach, lokalach gastronomicznych, sklepach, marketach, halach przemysłowych czy kotłowniach. Podczas wybierania należy zwrócić uwagę na sposób połączenia klosza z obudową – mogą być to plastikowe lub metalowe spinki. W celu uzyskania rzeczywistych kolorów w zamkniętych pomieszczeniach należy wybrać świetlówki, które posiadają korzystny współczynnik oddawania barw i możliwie jak neutralny kolor, na przykład 4500K.