Obróbka

Jak wybrać specjalistyczną komorę do piaskowania?

Proces piaskowania stosowany jest przede wszystkim w lakierniach. Polega on na usuwaniu warstw lakieru oraz śladów korozji z metalowych elementów za pomocą natryskiwanego pod wysokim ciśnieniem ścierniwa – kwarcu, szklanych kulek, metalowych opiłków lub fragmentów z tworzyw sztucznych. Praca podczas piaskowania stwarza zagrożenie dla pracowników oraz otoczenia, dlatego, gdy tylko jest to możliwe, wykonuje się ją w specjalistycznej komorze.

Czym są specjalistyczne komory do piaskowania?

Śrubka z rdząWykorzystanie komory do piaskowania pozwala na pracę w czystych i bezpiecznych warunkach. Kluczowym parametrem komory, na który warto zwrócić uwagę podczas wybierania urządzenia do piaskowania, jest jej rozmiar. Przeważnie pozwala ona na umieszczenie w środku niewielkich i średnich elementów. Ścierniwo dostarczane jest przez pistolet lub dyszę. Do manipulacji przedmiotem wykorzystuje się rękawicę ochronną połączoną z obudową – wnętrze komory jest szczelnie zamknięte, co zapobiega przedostawaniu się na zewnątrz pyłu oraz rozpędzonych drobin ścierniwa. W komorze można oczyścić takie elementy jak metalowe części samochodowe, obudowy, części silników i maszyn, elementy armatury czy zawiasy. Wbudowane okienko podglądowe pozwala w czasie rzeczywistym obserwować przebieg wykonywanej pracy – jego rozmiar oraz położenie wpływają wyraźnie na możliwość uzyskania wysokiej precyzji.

Obróbka Ulokowane przeważnie z góry drzwiczki zabezpieczone są grubą uszczelką, co zapewnia bezpyłową pracę. Od wymiaru drzwiczek zależy, jak duży przedmiot można umieścić w komorze. Wykorzystując specjalistyczne komory do piaskowania można odzyskać część ścierniwa dzięki instalacjom recyklingowym. Warto zwrócić uwagę na możliwość podłączenia zewnętrznego źródła sprężonego powietrza, a także na zapotrzebowanie – w ten sposób można także kupić odpowiedni kompresor. Na precyzję wykonywanej pracy będzie miał także wpływ rodzaj oświetlenia. Ważne jest, aby umieszczone we wnętrzu komory świetlówki znajdowały się w obudowie ochronnej. W przypadku skomplikowanych elementów oraz tych wykonanych z miękkiego metalu, lepiej wybrać do pracy urządzenie z możliwością regulacji ciśnienia roboczego na ostatnim etapie.

W przeciwieństwie do piaskarek przemysłowych, specjalistyczne komory sprawdzają się znacznie lepiej podczas prac z mniejszymi elementami, które wymagają więcej precyzji. Dzięki zabezpieczeniom i uszczelkom pyły nie wydostają się na zewnątrz, ale mimo to pracownik zajmujący się piaskowaniem musi posiadać właściwą odzież ochronną oraz okulary chroniące wzrok. Zastosowana dysza powinna być dopasowana do charakterystyki ścierniwa.