domki

Jaką drogę przebywa drewno na domki?

Budowa domów z bali to jedna z metod budowy domków drewnianych, która daje bardzo duże możliwości kształtowania obiektu na etapie jego projektowania i późniejszej rozbudowy. Do budowy domów z bali zazwyczaj wybiera się pnie świerkowe lub sosnowe, spełniające wszystkie wymagane kryteria. Możemy do budowy domu zastosować inne gatunki drewna np. daglezję lub modrzew.

Jakie bale do jakich domków? Co trzeba wiedzieć?

Pierwszym elementem budowy jest selekcja drewna w lesie, potem należy przetransportować je na plac budowy, by zostało w tym miejscu okorowane ręcznie i oczyszczone tak, aby nie naruszyć naturalnego kształtu drewna. Drewniane bale o naturalnej wielkości średnicy 25–32 cm stosuje się do domków letniskowych a 36–42 cm do domów całorocznych, których bardzo dużo jest w miejscowości Zakopane. Wysoki procent apartamentów w tym mieście stanowią wykonane opisywaną metodą. Każdy z bali jest specjalnie dopasowany do poprzednich poprzez ręczną obróbkę każdej sztuki. Kanały izolacyjne również wykonuje się ręcznie poprzez wykonanie podłużnych nacięć i wykłada wełną zapewniając znakomitą szczelność. Bardzo ważna jest jakość wszystkich połączeń, a bale, pomimo swoich nieregularnych kształtów, muszą być doskonale dopasowane jeden do drugiego.

domkiDo domów z bali nie ma potrzeby wykorzystywania klimatyzacji ponieważ, bale drewniane regulują o wiele skuteczniej wilgotność powietrza i temperaturę. Drewno jest nie tylko znakomitym materiałem izolacyjnym ale też materiałem konstrukcyjnym. Wyliczono współczynnik przenikania ciepła, który dla ściany zbudowanej z bali o średnicy 32 cm i szerokości rowka 12 cm wynosi K<0,4. Wyliczenia te nie uwzględniają jednak wielu właściwości drewna, które sprawiają że dobrze zbudowany domek z bali nie ma konkurencji pod względem właściwości cieplnych i komfortu. To dzięki swojej masywności ściany z bali zatrzymują ciepło i oddają je w odpowiednim czasie, dzięki czemu dom z bali utrzymuje ciepło zimą nawet przez kilka godzin po wygaśnięciu ognia w kominku, a latem nie pozwala na przegrzewanie się pomieszczeń.

Zakopane oferuje różne rodzaje noclegów w budynkach wykorzystujących opisywaną w tekście metodę, w tym luksusowe domki, przy czym każdy kolejny apartament jest ładniejszy od poprzedniego. Właściwości samoregulujące domu drewnianego pod względem panującego w nim mikroklimatu są o wiele lepsze w porównaniu z domami wybudowanymi w innych technologiach. Śmiało możemy zastosować metody zabezpieczające drewno, nie zakłócamy tym naturalnych procesów wymiany powietrza oraz stosunków wilgotnościowych w drewnie.