haki do zawiesi

Jakie haki do zawiesi liniowych wybrać?

Zawiesia linowe obok tych łańcuchowych należą do jednych z częściej wybieranych elementów umożliwiających transport nawet bardzo dużych oraz ciężkich ładunków. Aby w pełni czerpać z ich funkcji, należy dobrać do nich odpowiedni rodzaj haków, które pozostają głównym łącznikiem między nim a transportowanym ładunkiem. W związku z tym kluczowe dla funkcjonalności zawiesia są więc jego parametry.

Haki do zawiesi — obowiązkowe wyposażenie w transporcie

haki do zawiesiW przypadku zawiesi linowych na przykład szczególnie istotne jest upewnienie się, że udało się zapobiec splątaniu ich, co jest szczególnie uciążliwe podczas przetransportowania różnego rodzaju ładunków. Pozwalają na to haki do zawiesi linowych, które są dostosowane właśnie do współpracy z tego rodzaju oprzyrządowaniem transportowym. Nie powinno się stosować na przykład haków dostosowanych do tworzenia połączeń z zawiesiem typu łańcuchowego bądź też z kontenerami, gdyż nie będą one w stanie zapobiec splątaniu linii. Kolejnym ważnym czynnikiem jest z całą pewnością klasa wybranego haka. Będzie ona oznaczała to, jakiego rodzaju stal została użyta do jego produkcji. Absolutnym minimum wydaje się stosowanie haka klasy 8. Biorąc jednak pod uwagę rozciągliwość całego zawiesia, lepsze efekty może zapewnić przyrząd tego typu o klasie 10.

haki do zawiesiOprócz tego warto jednak przemyśleć również sens zakupu haka z dodatkowym zabezpieczeniem, który chroniłby cały ładunek przed jego przypadkowym odłączeniem się. W przypadku stosowania go w miejscach, gdzie narażony on będzie na szczególnie niekorzystne warunki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę również na rodzaj zastosowanej do jego produkcji stali. Warto wybierać haki, które zostały w całości wykonane ze stali ognio- oraz kwasoodpornej. Powinna ona nie reagować w kontakcie z wilgocią rozwojem na jej powierzchni korozji. Należy zwrócić uwagę na sposób malowania wybranego tego rodzaju akcesorium. Najlepiej malować go metodą proszkową, gdyż zabezpiecza ona hak przed korozją. Wszelkie ogniwa transportowe powinny również posiadać normy PE-N potwierdzające ich odporność. Z tak wykonanych haków można zazwyczaj bezproblemowo korzystać przez długi czas.

Ogniwa transportowe na przykład w postaci haków, spełniać muszą szereg różnych norm gwarantujących trwałość utworzonych z ich pomocą połączeń przez bardzo długi czas. Szczególną uwagę należy zwrócić na klasę haka, która oznaczać będzie to, w jakim stopniu będzie on odporny na korozję bądź też kontakt z chemikaliami. Dodatkowo warto również zwrócić uwagę na to czy spełnia on określone normy bezpieczeństwa.