nagrobek

Jakie rodzaje nagrobków są najbardziej opłacalne?

W obecnym czasie ze znacznie większa uwagą podchodzi się do wyboru odpowiedniego rodzaju nagrobków. Od wyboru właściwego w danej sytuacji rodzaju zależeć może nie tylko cena, ale inne bardzo ważne ich cechy. Chodzi tutaj przede wszystkim o podatność na czynniki zewnętrzne oraz łatwość w utrzymywaniu w czystości. W obecnym czasie sporym zmianom ulegały surowce, które są najczęściej stosowane do stworzenia nagrobków.

Jaki materiał na nagrobek wybrać

 

nagrobekJeszcze jakiś czas temu głównym był z pewnością marmur mający szereg zarówno negatywnych jak i pozytywnych właściwości. Wyróżnia się on dopuszczalnie wysoką trwałością jest on jednak bardzo podatny na wszelkie zabrudzenia. Z tego też względu aby utrzymywać go w czystości trzeba włożyć znacznie większy wysiłek. Z drugiej jednak strony wykonane z tego surowca nagrobki mają stosunkowo przystępną cenę, a oprócz tego wyróżniają się efektownym wyglądem. Bardziej nowoczesną oraz odporną odmianą okazuje się być te stworzone z granitu skandynawskiego. Tworzywo to na tle wcześniej opisywanego marmuru wyróżnia się przede wszystkim odpornością na wszelkie zmiany temperatury czy też pęknięcia. Jednocześnie jest to materiał, którego powierzchnia jest odporna na zabrudzenia. Tym samym konserwacja takich konstrukcji okazuje się być zdecydowanie najbardziej wygodna i wymagająca najmniejszego wysiłku. Jeżeli chodzi o opłacalne nagrobki – Garwolin jest tym miastem, gdzie nadal dosyć często wybierane są te stworzone z piaskowca. Jest to surowiec ze zdecydowanie największymi tradycjami w kamieniarstwie, który stosowany jest zdecydowanie najdłużej. Z drugiej jednak strony aby utrzymywać atrakcyjny wygląd takiego nagrobka trzeba włożyć znacznie więcej wysiłku.

nagrobki - otwockPiaskowiec nie jest materiałem trwałym z tego też względu wymaga zastosowania dedykowanych mu detergentów, które nie spowodują powstania przetarć czy też odbarwień. Bardzo ważne, aby nagrobki zamawiać jedynie tam gdzie będzie można liczyć na uzyskanie fachowej pomocy przy ich doborze. W obecnym czasie zwraca się szczególny nacisk na kwestię wyboru odpowiedniego typu nagrobków. Jak się okazuje to jaki ich typ się wybierze będzie miało bardzo duży wpływ na przykład na wygodę utrzymywania grobu w czystości. Obecnie w sprzedaży spotkać się można z nagrobkami stworzonymi z piaskowca, granitu bądź też marmuru.

Zdecydowanie najbardziej wytrzymałą opcją okazują się być te stworzone z granitu. Najbardziej tradycyjną opcją stosowaną już od wielu lat są nagrobki stworzone z piaskowca wymagające jednak szczególnego podejścia do kwestii pielęgnacji.

Więcej na: https://e-pomniki.pl/