Istnieje wiele metod skutecznego osuszania ścian budynków – zarówno ich powierzchniowych, jak i głębokich warstw. Skutki związane z wystąpieniem uporczywej wilgoci murów dotyczą większości budynków, które nie posiadają właściwej izolacji gruntowej. Najlepszym sposobem eliminacji problemu jest oczywiście jej właściwy montaż, ale jeżeli jest już na to za późno, to jedyną właściwą w tej sytuacji metodą jest zadbanie o profesjonalne osuszenie obiektu od podstaw aż po wyższe kondygnacje. Dzięki nowoczesnym technologiom problem można jednak szybko zażegnać.
Metody skutecznego osuszania budynków
Niezwykle ważną kwestią w przypadku osuszania ścian jest dobranie właściwej metody do typu murów i specyfiki obiektu. Brane są pod uwagę zarówno aspekty geotechniczne, jak i typ surowca wykorzystanego do wykończenia budynku. Niezależnie jednak od obranej w przypadku dokonywania usługi metody warto zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w poddawanym usłudze pomieszczeniu. Właściwa wentylacja zapewnia trwałe efekty. Nie należy jednak podejmować takich działań na własną rękę bez odpowiednich kwalifikacji lub narzędzi. Jeżeli poszukiwane jest skuteczne osuszanie murów Warszawa będzie dobrym miejscem, by skorzystać z profesjonalnej usługi oferowanej przez doświadczone ekipy fachowców. Większość z nich zapewnia swoim klientom gwarancję na naprawy, dzięki czemu nawet w przypadku błędu w usłudze pracownicy podejmą się dodatkowych napraw.
Do jednych z popularniejszych i najmniej kosztownych metod osuszania ścian budynków zaliczyć można z pewnością osuszanie przez ogrzewanie. Polega ono na wprowadzeniu do pomieszczeń specjalistycznych nagrzewnic, które zapewniają odpowiednie warunki termiczne ścianą i likwidują nadmierny stopień wilgoci. Nowoczesnym sposobem jest także osuszanie kondensacyjne przegród, które polega na wysuszaniu powietrza we wnętrzach poprzez skraplanie zawartej w nim pary wodnej. Jest to wyjątkowo skuteczna metoda, którą często wybierają osoby troszczące się o ekologię. Stanowi ona bowiem jedno z najbardziej naturalnych rozwiązań, które nie wymagają stosowania dodatkowych zapraw czy poboru energii.
W wyniku powyższych działań znacząco obniża się względna wilgotność powierza, a wilgoć, która zlokalizowana jest w murze – odparowuje. Powstałe w ten sposób powietrze zasysane jest do wentylatora i odsyłane na schładzający je parownik. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda oparte są na zasadzie i wykazują podobną skuteczność. Dość znaną i często stosowaną w starych kamieniach metodą, która jest najmniej inwazyjna i nie powoduje ryzyka uszkodzenia murów jest także osuszanie przez mikrofale. Wykonuje się je na podobnej zasadzie, jaką zaobserwować można w kuchenkach mikrofalowych.