Przedni reflektor auta

Metody lakierowania detali metalowych w przemyśle

Branże przemysłowe wykorzystują do produkcji olbrzymią ilość elementów metalowych. Każdy z takich detali musi zostać dodatkowo pokryty odpowiednią farbą. W trosce o tempo produkcji i jakość, wykorzystuje się do tego system lakierowania proszkowego, który daje w krótkim czasie doskonałe rezultaty. Dlaczego w przemyśle zastosowanie tej szczególnej metody cieszy się takim powodzeniem?

Lakierowanie detali metalowych farbą proszkową

Auto w warsztacieLakierowanie proszkowe, to metoda malowania ,,na sucho”, ponieważ do produkcji tych farb nie używa się wody. Podczas procesu lakierniczego wykorzystuje się specjalne pistolety, które rozpylają lakier, a dzięki jego specjalnym fizycznym właściwościom, drobinki idealnie przywierają do powłok. W zależności od rodzaju pokrywanej powierzchni wykorzystuje się lakier elektrostatyczny bądź elektrokinetyczny. Lakiernie wyposażone są w specjalne linie, a także odpowiedni układ wentylacyjno-odpylający i oświetlenie. W branżach przemysłowych dość często korzysta się z tego rozwiązania, w szczególności jeśli na poziomie produkcji korzysta się z wielu elementów. Detale muszą zostać pokryte wyjątkowo precyzyjnie i prezentować się odpowiednio dobrze wizualnie. Drobne części maszyn, ramy od wózków dziecięcych, części kamer przemysłowych, obudowy elektronarzędzi, kołpaki — to tylko kilka przykładów drobnych części metalowych, które można by tu wymienić. Precyzyjne lakierowanie detali metalowych najlepiej jest zlecić specjalistom. Powierzchnia powinna być dobrze przygotowana.

Przedni reflektor autaMusi być odpowiednio sucha, a nawet wypolerowana. W ten sposób drobinki farby przywrą do powierzchni elementów, dając równomierne krycie. Dobór odpowiedniej farby jest tu nie bez znaczenia. Należy wziąć pod uwagę ekspozycje elementów na działanie warunków atmosferycznych i na ich przeznaczenie. Branże przemysłowe dość często zlecają tester, by sprawdzić usługi danego zakładu lakierniczego. W ten sposób, mają pewność, że zlecą współpracę zakładom, które są w stanie wykonywać swoje usługi na wysokim poziomie. Niekiedy do pracy z drobnymi elementami wykorzystuje się roboty, które bez bezpośredniego udziału człowieka, są w stanie wykonać pokrycie lakiernicze wielu elementów. Fachowcy w swojej dziedzinie przeprowadzą cały proces lakierniczy, tak by zapewnić elementom jak najlepszą trwałość i nadać im jak najlepszy efekt estetyczny. Do pracy wykorzystują specjalne linie lakiernicze, dzięki czemu praca odbywa się szybko, a efekt jest natychmiastowy. Wśród zalet malowania natryskowego można także wymienić cenę, ponieważ jest to oferta niegenerującą wysokich kosztów. Podczas pracy wykorzystuje się tylko taką ilość farby, jaka jest potrzebna do wykorzystania idealnego krycia. Jest to także metoda korzystna dla środowiska, ponieważ farby proszkowe są nietoksyczne.

Malowanie proszkowe to innowacyjna metoda, którą wykorzystują różne branże przemysłowe, szczególnie jeśli zlecają lakierniom pokrycie masowej ilości małych elementów. Dzięki temu mają pewność, że efekt będzie trwały i estetyczny. Praca metodą na sucho przebiega szybko, a tempo produkcji ma dla wszystkich branż niebagatelne znaczenie. Taki sposób jest ekonomiczny, nie generuje wysokich kosztów.