biokominki wolnostojące

O czym trzeba pamiętać przy wyborze kominka?

Wybór kominka jest coraz bardziej skomplikowany. Powstaje coraz więcej nowych technologii, pojawiają się nowe wzory kominków, sprzęt jest udoskonalany pod względem praktycznym i estetycznym. Czym powinniśmy się kierować przy zakupie kominka? Na pewno warto jest się zastanowić nad tym, na czym nam najbardziej zależy.

Biokominek jest estetyczny

biokominki wolnostojąceCzy chcemy by kominek stanowił główne źródło ciepła, dawał dodatkowe ciepło, czy też ma pełnić głównie funkcje estetyczne? Czy ma być bezobsługowy, czy też możemy dorzucać materiał grzewczy do ognia? Ile jesteśmy w stanie przeznaczyć na kominek? W jakim stylu zamierzamy urządzić wnętrze? Jeśli chcemy, by kominek stanowił jedyne źródło ciepła w domu to warto jest kupić kominek z płaszczem wodnym o dużej mocy. Taki kominek może ogrzewać powietrze w całym domu, jak również wodę użytkową. Wszystko zależy od wykonania podłączeń grzewczych. Taki kominek powinien mieć podajnik, dzięki któremu stale będzie utrzymywana taka sama temperatura, a materiał grzewczy (drewno, węgiel itp.) będzie sam pobierany przez kominek. Na takim kominku nie warto oszczędzać, w końcu ogrzewanie domu jest bardzo ważne. Jeśli kominek ma być jedynie dodatkowym źródłem ciepła to można wybrać taki, który będzie ogrzewany drewnem, miałem, czy pelletem.

biokominki wolnostojąceTaki kominek jest w stanie ogrzać całe pomieszczenie. Ciepło będzie się także roznosić po pozostałych pomieszczeniach, ale w mniejszym stopni, woda nie będzie grzana. Taki kominek będzie montowany w ścianę, może być także wolnostojący. Tutaj liczy się także łatwość obsługi i bezawaryjność kominka. Jeśli zależy nam na wysokiej estetyczne, a niekoniecznie na cieple to biokominki wolnostojące są doskonałym wyborem. Są one bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, ale dają bardzo mało ciepła. Stojąc przy kominku jest ono wyczuwalne, ale nie zagrzejemy się przy nim, jak przy kominku tradycyjnym. Kominek wolnostojący ma także tą zaletę, że nie trzeba robić odprowadzenia dymu, nie trzeba go montować w ścianie, co zawsze jest kłopotliwe, ani nie trzeba wydawać pieniędzy na obłożenie ściany wokół kominka. Nie jest to zatem taka droga opcja, jeśli się zobaczy ile zaoszczędza się na braku fachowców budowlanych i braku konieczności zakupu dodatkowych materiałów.

Również kominek gazowy czy elektryczny będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie i jest on bezobsługowy. Ten gazowy będzie dawał więcej ciepła, jednak elektryczny jest bezpieczniejszy. Zdecydowanie jeśli nie wiemy co wybrać to powinniśmy zapytać o pomoc fachowca w sklepie budowlanym lub specjalistycznym.