ogrodzenia

Ogrodzenie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo

Wybierając ogrodzenie do nowo wybudowanego domu zależy nam na zabezpieczeniu posesji przed niechcianymi gośćmi oraz włamaniami. Jednak kierujemy się nie tylko funkcjonalnością naszego płotu, ale również jego wyglądem i wielkością zabudowania, która pozwala nam się odseparować zarówno od sąsiadów, jak i hałasów życia w mieście.

Ogrodzenia a żywopłot

ogrodzeniaWarto spróbować połączyć obie kwestie tak, by jednocześnie dbając o bezpieczeństwo, estetycznie dopasować ogrodzenie do stylu wykończenia domu i wydzielić sobie przestrzeń do wypoczynku. Podejmując decyzję o zakupie płotu warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które mają duże znaczenie nie tylko designerskiego wykończenia, ale również prostoty montażu. Ogrodzenie powinno być dopasowane do typu powierzchni, jej wielkości oraz funkcji, jaką ma pełnić. Zupełnie inaczej może wyglądać ogrodzenie główne stanowiące wizytówkę domu podczas każdej wizyty gości, a inaczej boczne zabezpieczające przed wzrokiem sąsiadów podczas wypoczynku w ogrodzie. Można połączyć te dwie kwestie ze sobą wybierając spójne ogrodzenia pochodzące od jednego producenta. Główna część płotu najczęściej jest murowana, do niej doczepiane są przęsła dostępne w większości sklepów budowlanych, bądź wykonywane na zamówienie. Wszystko zależy od tego, jaki styl ma być reprezentowany przez poszczególne moduły oraz czy będzie on zgodny ze stylem domu.

ogrodzeniaW przypadku bocznego ogrodzenia można zdecydować się na siatkę z żywopłotem, murowane moduły, bądź drewniane płyty, które zapewnią komfort całkowicie odgradzając od sąsiadów. Nie do każdego ogrodu będzie pasował każdy typ ogrodzenia, dlatego warto najpierw się zastanowić, czy płot będzie spójny z pozostałymi elementami natury. Bardzo istotny jest nasz odbiór wizualny, mamy się tam czuć dobrze i pomóc w tym nam może architekt ogrodów, który z pewnością znajdzie jakieś pośrednie rozwiązanie. Dziś można łączyć ze sobą niemal każdy materiał, wystarczy trzymać się nieskomplikowanych wzorów, by każda część ogrodzenia razem tworzyła spójną całość. Ogrodzenie ma za zadanie nie tylko chronić dom przed włamywaczami, ale również podkreślać walory estetyczne. Zupełnie inne ogrodzenie możemy wybrać jako główne, a inne do odgrodzenia ogrodu. Wszystko zależy od wyznaczonego budżetu i naszego zapotrzebowania, które należy brać przede wszystkim pod uwagę.

Bez względu na to, na jakie ogrodzenie się zdecydujemy warto pamiętać, żeby spełniało ono swoją właściwą funkcję, a nie tylko robiło wrażenie swoim wyglądem. Trwałość ogrodzenia wpływa na czas jego wykorzystywania, jeśli myślimy więc o automatyzacji, czy innych technologiach należy zwrócić na to uwagę.