Ogniwo solarne to najmniejszy element modułu, wchodzącego w skład paneli fotowoltaicznych. To właśnie to maleńkie ogniwko ma największe znaczenie dla przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną. Aby było to możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiednich materiałów – półprzewodnikowych. To na przykład arsenek galu, tellurek kadmu czy krzem – i to właśnie ten ostatni stosowany jest najczęściej do produkcji instalacji fotowoltaicznych.
Zalety ogniw solarnych
Aby moduł działał sprawnie, krzem musi być obecny w nim w dwóch warstwach, które mają różną strukturę – to znaczy że konieczne jest zastosowanie w nich domieszek innych substancji. Pierwsza warstwa krzemu połączona jest ujemnie z fosforem – czyli posiada więcej elektronów. Warstwa dolna z kolei dopełniona jest dodatnim borem, co świadczy o braku elektronów. Takie proporcje sprawiają, że na granicy styku tych dwóch warstw powstaje pole elektryczne, i w tym miejscu ładunki elektryczne pochodzące ze światła zostają uwolnione. Powstaje napięcie elektryczne – wystarczy już tylko zamknąć obwód za pomocą dowolnego odbiornika, a mamy do czynienia z prądem. Własnym, samodzielnie wyprodukowanym, na swój użytek. Czy możliwości współczesnej techniki nie są wspaniałe? Generator solarny na dachu domu pozwoli nam na produkcję prądu.
Nie musimy już oglądać rachunków pochodzących z miejskich zakładów energetycznych. Teraz sami sprawujemy kontrolę nad ilością dostarczanego prądu. W dodatku – jeżeli nie zużyjemy wyprodukowanej energii w całości, możemy sprzedać ją do zakładu! Same korzyści. To dlatego najlepsze panele fotowoltaiczne z Lublina zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Nic dziwnego. Wcześniej jedynym ograniczeniem, dla którego nie każdy decydował się na generator solarny, była konieczność poniesienia ogromnych kosztów – kilkunastu tysięcy. Dla przeciętnego obywatela to suma niebagatelna. Na szczęście fotowoltaika to technologia całkowicie bezpieczna dla środowiska! To dlatego zwolennicy ekologicznego trybu życia zaczęli popierać tę inicjatywę – pojawiła się możliwość skorzystania z dofinansowania udzielonego przez gminy. Według niektórych programów zwrot miał dotyczyć nawet 80% kosztów!
W przypadku instalacji za kilkanaście tysięcy, jest to naprawdę korzystne dla użytkowników rozwiązanie. Oczywiście aby uzyskać dofinansowanie trzeba było spełniać konkretne warunki – ale były one przyjazne zarówno dla osób prywatnych, jak i dla firm i dużych inwestorów. To dlatego niedługo widok generatorów solarnych stanie się dla nas codziennością.