Młode firmy, które dopiero próbują sobie wyrobić pozycje w branży, często starają się ciąć koszty w różnych, mniej ważnych kategoriach budżetu. Czy to dobre posunięcie? Czy da się w ogóle stwierdzić, co jest „mniej ważne”, gdy przedsiębiorstwo dopiero stawia pierwsze kroki na danym rynku? Zazwyczaj do kosztów, których można na razie uniknąć, wlicza się wyposażenie biura.
Aranżacja biura za pomocą specjalisty
Jeżeli firma zatrudnia niewielką ilość pracowników, coraz częściej można spotkać się z rozwiązaniem w stylu wirtualnego biura. To oznacza, że wykupujemy tylko adres pocztowy, który zacznie stanowić naszą „siedzibę”. Tymczasem pracujemy zdalnie z domu. Z pewnością to ciekawe rozwiązanie, jednak przecież często zdarza się, że musimy spotkać się z kontrahentami. Gdzie ich wtedy zaprowadzimy? Do taniej kawiarni? Wszystko wskazuje więc na to, że na biurze nie warto oszczędzać, ponieważ stanowi ono część naszego profesjonalnego wizerunku. Dopóki nie zatrudnimy wielu pracowników, możemy zdecydować się na wynajem niewielkiego pomieszczenia w biurowcu, jednak musimy mieć na uwadze to, że wraz z rozwojem firmy, konieczne będzie z pewnością wykupienie nowych pomieszczeń. Obowiązkowo z ergonomicznym wyposażeniem, bezpiecznym dla zdrowia pracowników, którzy przecież będą spędzać przed komputerami po 8 godzin dziennie.
Jeśli wydzielimy budżet na wyposażenie, nie zaskoczą nas dodatkowe koszty. Meble możemy skompletować samodzielnie, jednak możliwe jest także skorzystanie z usług projektanta. Niejeden architekt wnętrz polecany w Katowicach zajmuje się aranżacją przestrzeni biurowych. Za jego pomocą można tak zaprojektować nawet najmniejsze pomieszczenie, aby zapewnić pracownikom optymalny komfort. Dobrze jest też zastanowić się, czy wśród naszych pracowników przeważają intro- czy ekstrawertycy. Ci pierwsi wolą pracować w spokoju, dlatego w ich przypadku nie sprawdzi się otwarta przestrzeń biurowa. Być może będziemy musieli pomyśleć na przykład o szklanej ściance działowej. Z kolei ekstrawertykom dobrze pracuje się w grupie, potrzebują oni intensywnego kontaktu z innymi ludźmi, dlatego w ich przypadku architekt wnętrz z pewnością postawiłby na biuro z otwartą przestrzenią na spotkania i pogawędki w czasie przerwy.
Jak widać, jeśli chodzi o biura, mamy wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych, ale podczas projektowania powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko nasz własny gust, nie tylko ergonomię mebli, ale również to, jakich warunków pracy oczekują nasi pracownicy. Tylko w ten sposób zapewnimy ich optymalną wydajność podczas wykonywania obowiązków służbowych.