Każdy nowy obiekt, na początkowych etapach budowy, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym działaniem wód gruntowych, opadów atmosferycznych oraz wilgoci. W tym celu wykonuje się specjalne hydroizolacje fundamentów oraz ścian. Aby jednak taka hydroizolacja była naprawdę skuteczna, powinny zostać dobrane odpowiednio do przeznaczenia danego obiektu materiały hydroizolacyjne.
Hydroizolacja piwnicy i różne metody
Istotne jest także prawidłowe wykonanie – z tym często są kłopoty. Dlatego lepiej nie wykonywać tych prac samemu, a także unikać zatrudniania osób niedoświadczonych, gdyż efekt końcowy może być daleki od oczekiwanego. Lepiej powierzyć te kwestię profesjonalistom, którzy przy projektowaniu hydroizolacji dla naszego budynku wezmą pod uwagę między innymi przewidywany poziom obciążenia wilgocią. Szybka hydroizolacja piwnicy od wewnątrz może być przeprowadzona na różny sposób. Wszystko zależy od tego, czy wykonywana jest izolacja pionowa, czy pozioma, a także jakie zagrożenie wodą zostało określone. W przypadku braku wymogu solidnej hydroizolacji, czasami wystarcza tutaj paroizolacja, w innych sytuacjach wykonuje się także izolacje przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne. Przyjrzyjmy się po kolei każdemu rodzajowi izolacji. Jeśli chodzi o paroizolację, jej zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest zabezpieczenie fundamentów oraz ścian przed działaniem pary wodnej. Koniecznie należy wykonać taką izolację pod posadzkami, w przypadku piwnicy jest to warunek niezbędny.
Z kolei izolację przeciwwodną wykonujemy wtedy, kiedy spodziewamy się, że woda w jakiś sposób mogłaby oddziaływać na nasz budynek. Tutaj od intensywności przewidywanego działania, wykonuje się izolacje typu lekkiego, średniego oraz ciężkiego. Pierwsze z wymienionych zabezpieczają budynek przed wilgocią przenikającą w kierunku bocznym. Średnie izolacje – chronią bezpośrednio przed wodą opadową, a także przed wilgocią kapilarną. Ciężkie zaś – przed wodą naporową. Takie izolacje montuje się też wtedy, kiedy budynek stoi na niekorzystnym gruncie, na przykład w spoistym czy też w gruncie, w którym woda gruntowa znajduje się bardzo wysoko. Jak widać, rodzajów hydroizolacji jest naprawdę wiele. Nie mając odpowiedniej wiedzy w tym temacie, dobranie odpowiedniej izolacji dla naszego budynku może wydawać nam się naprawdę ciężkie.
Warto więc te kwestie powierzyć profesjonalistom, którzy na pewno nie popełnią żadnej pomyłki. To do nich będzie należał też dobór odpowiedniego materiału – zdecydują, czy będzie to izolacja mineralna, powłoka bitumiczna czy może izolacja z tworzywa sztucznego.