grzejnik

Sposób na tanie ogrzewanie domu

Właściciele domów jednorodzinnych po zainwestowaniu mnóstwa pieniędzy w budowę, szukają oszczędności na innych polach – na przykład myślą o tanim ogrzewaniu. W jaki sposób zmniejszyć koszty eksploatacyjne, jeżeli wykorzystujemy w domu ogrzewanie elektryczne?

Właściwości grzejników elektrycznych

grzejnikOkazuje się, że jest jedna, dobra możliwość – to grzejniki akumulacyjne. Ich działanie polega na tym, że pobór energii odbywa się w nocy, czyli w czasie, kiedy cena prądu jest niższa niż za dnia. Energia zbierana jest w grzejniku i może być wykorzystana po zmianie taryfy na dzienną. Wysoką jakością charakteryzują się zawsze grzejniki elektryczne dostępne w sklepie internetowym, który specjalizuje się w tego typu urządzeniach. Wówczas w ofercie spotkamy się z szeroką gamą grzejników od różnych producentów – mając tak szeroki wybór, możemy wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszego domu. Podczas doboru urządzenia należy wziąć pod uwagę to, że temperatura wyczuwalna na grzejniku nie jest tożsama z zmagazynowaną ilością ciepła – powierzchnia grzewcza może uzyskać bowiem najwyższą temperaturę 70 st. C. Mając to na względzie, należy pamiętać o tym, aby grzejnik elektryczny nie dotykał innych przedmiotów – na przykład firanek, papieru czy pojemników znajdujących się pod ciśnieniem.

grzejnikPonadto urządzenie nie powinno być przykrywane – w ten sposób można doprowadzić do jego nadmiernego nagrzania. Każdy grzejnik akumulacyjny posiada zazwyczaj dwie opcje sterowania – sterowanie automatyczne oraz ręczne. Pierwszą opcję warto wybrać wtedy, kiedy w naszym mieszkaniu znajdują się przynajmniej dwa grzejniki – urządzenia posiadają bowiem termomechaniczny regulator ładowania, a więc ilość gromadzonego ciepła będzie zależna od temperatury zewnętrznej. W przypadku sterowania ręcznego, to my sami ustawiamy pokrętło na odpowiednie położenie, w zależności od tego, czy dzień jest zimny, czy cieplejszy – przy czym należy brać pod uwagę to, że zebrane ciepło w nocy jest wykorzystywane dopiero następnego dnia (a ustawienie pokrętła odbywa się dzień wcześniej). Z pewnością wykorzystanie grzejników akumulacyjnych jest dobrą propozycją dla osób, które poszukują tanich sposobów na ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest to, że tego typu grzejniki nie wymagają specjalnej konserwacji. Z reguły poleca się jednak, aby co sezon czyścić przestrzenie zasysania i wydmuchu.

Urządzenia te dobrze sprawdzają się nawet przy długiej i intensywnej eksploatacji – bardzo rzadko występują zakłócenia w działaniu takiego sprzętu – jeżeli wystąpią jakieś drobne usterki, można je z powodzeniem usunąć samodzielnie.