Co łączy przemysł motoryzacyjny, lotniczy, tekstylny i branżę metalową? Sposób obróbki materiałów! Wszystkie te sektory przemyslowe wykorzystują bowiem jedną technikę, jaką jest cięcie laserowe. Technologia laserowa obecnie przeżywa wielki boom i uznawana jest za metodę najbardziej skuteczną i wiążącą się z największymi korzyściami.
Lasery światłowodowe, diodowe i CO2
To dlatego, że pozwala nie tylko na szybkie kształtowanie określonych materiałów, ale przede wszystkim wyjątkowo precyzyjnym. Nie ma możliwości popełnienia błędu, a pojawianie się odkształceń jest rzadkością. W dodatku cięcie laserem wiąże się z niskimi kosztami jednostkowymi. Czego więc chcieć więcej! Obecny rozwój tej technologii sprawił, że na rynku mamy dostęp do kilku grup systemów, które pozwalają na skuteczne i dokładne cięcie blach laserem. Wśród najczęściej wybieranych systemów laserowych znajdują się lasery CO2, czyli takie, w których wiązkę świetlną można wytworzyć za pomocą trójskładnikowego gazu. Oczywiście w jego skład wchodzi dwutlenek węgla, a pozostałe komponenty to hel oraz azot. Taka wiązka jest niewidoczna dla oka ludzkiego. Widoczne są natomiast efekty – czyli pięknie, dokładnie pocięte arkusze blach, bez żadnych ubytków materiału.
Wśród laserów CO2 największą popularnościa cieszy się urządzenie wyposazone w funkcję chłodzenia dyfuzyjnego. Odznacza się bowiem największą wydajnością. A to przy produkcji masowej jest przecież najważniejsze – aby urządzenie było efektywne i szybkie. Jednak laser CO2 nie jest jedynym urządzeniem, które można wykorzystywać przy cięciu materiałów. W ofertach producentów dostepne są także lasery diodowe oraz lasery na ciele stałym. W przypadku lasera diodowego należy jednak zaznaczyć niską jakość wiązki świetlnej, co sprawia, że urządzenie to nie nadaje się do mikrospawania, lecz do prac większego kalibru, na przykład do lutowania czy utwardzania. W przypadku mikrospawania najlepszym wyborem będzie laser światłowodowy, gdyż jego wiązka świetlna posiada najmniejszą średnicę spośród wszystkich wiązek powstających w dostępnych laserach. Z tego też powodu takie cięcie czy spawanie będzie odznaczać się największą precyzją. Jak widac, wybór wśród maszyn do technologii laserowej jest naprawdę szeroki.
Aby dobrać odpowiednie urządzenie, musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze możliwości finansowe, ale także to, do jakich zastosowań chcemy wykorzystać dany laser. W ten sposób najlepiej skorzystamy z jego wszystkich funkcjonalności i będziemy mogli szybko i skutecznie uzyskać pożądany kształt materiału poddanego obróbce.