waga samochodowa

Termin wagi samochodowej

W dzisiejszych czasach wielu ludzi nie rozumie różnego rodzaju pojęć, albo zna się na czymś bardzo słabo i nie jest w czymś mocno obeznany. W takim przypadku do pomocy mamy rożnego rodzaju encyklopedie, które ułatwiają zrozumienie pewnych terminów czy praw tam zapisanych. Inni używają do tego Internetu i szukają w nim potrzebnych informacji.

Nie każdy może zajmować się samochodami i być z tą dziedzina gospodarki związany, ale każdy powinien wiedzieć na przyszłość co to jest waga samochodowa i na czym polega jej funkcjonowanie oraz działanie. Z najprostszego punktu widzenia waga samochodowa to nic innego jak waga dostosowana do pomiaru wagowego pojazdów. Wagi są zwykle montowane na stałe w miejscach, w których konieczne jest częste ich ważenie.
W szczególności wykorzystuje się wagi do ważeń pojazdów ciężarowych w celu pobrania opłat, obliczania załadunku czy kontroli bezpieczeństwa dróg. Możemy również wyróżnić kilka typów takich wag samochodowych, a są to ze względu na: rodzaj pomiaru (elektroniczne, mechaniczne, elektroniczno-mechaniczne), mobilność (stacjonarne, przenośne), budowę (najazdowe, zagłębione), nawierzchnię (betonowa, stalowa, stalowo – betonowa). Wiemy już co to jest waga samochodowa i jakiego typy wag występują, dlatego możemy teraz przedstawić podstawową funkcjonalność takiego sprzętu.
Waga jest pierwszym elementem systemów pomiarowych. Sygnał z urządzenia pomiarowego jest przesyłany do modułu sterująco-pomiarowego, gdzie zostaje przetworzony na sygnał wysyłany do systemu informatycznego lub bezpośrednio do pozostałych urządzeń. Ostatnim elementem jest oprogramowanie, które zwykle poza wyświetleniem wagi interpretuje i ułatwia przypisanie do konkretnego zdarzenia lub pojazdu.

Waga samochodowa może być powiązana z elementami wspomagającymi jak szlabany, czytniki kart radiowych, kamery, światła informacyjne, wyświetlacze wagi. Dotyczy to szczególnie wag stacjonarnych. Po takie dawce informacji każdy będzie zadowolony z przedstawionych mu funkcji wag samochodowych.