projektowanie wnętrz

Wykończenie wnętrza domu – samemu czy z architektem

Wykańczając dom należy pamiętać o tym by był on możliwie jak najbardziej funkcjonalny i praktyczny, jednocześnie jednak nie można także zapomnieć o względach estetycznych. Wnętrze ma oddawać osobowość domowników i sprawiać, że dobrze się w nim czujemy i chętnie w nim przebywamy. Jak jednak sprawić by wnętrza była praktyczne i piękne?

Czy zdecydować się na architekta?

projektowanie wnętrzPo pierwsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy wykańczaniem wnętrza zamierzamy zająć się samodzielnie czy też lepszą opcją będzie zlecenie tego profesjonalnej firmie. Z zasady jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety, dlatego postaramy się je nieco przybliżyć, by dokonanie wyboru stało się dla Was łatwiejsze. Jeśli chodzi o samodzielne wykończenie domu to zaletą jest tu niewątpliwie koszt. Ceny wykończenia wnętrz domów w kielcach z architektem są średnio nawet kilka tysięcy wyższe, w zależności od metrażu i ilości pomieszczeń. Oczywistym jest, że rezygnując z usług architekta oszczędzamy na jego honorarium, jednak tutaj jedna uwaga, warto wziąć pod uwagę, że doświadczony architekt, który nawiązał już różne kontaktu jest w stanie polecić nam podwykonawców, którzy nierzadko świadczą w takiej sytuacji usługi po korzystniejszych cenach. Czy to się kalkuluje, trudno powiedzieć i każdy musi samodzielnie to ocenić. Jeśli wszystkimi pracami zamierzamy zajmować się samodzielnie to nie, jeśli natomiast w grę wchodzi zatrudnienie malarza, kafelkarza itd, to być może jednak korzystniejszą opcją okaże się współpraca z architektem.

projektowanie wnętrzSamodzielna praca to jednak na pewno na tyle duża oszczędność, że to właśnie to większość osób przekonuje do tego rozwiązania. Nie mając jednak odpowiedniej wiedzy wykańczając wnętrze domu można popełnić wiele błędów, które wpłyną zarówno na funkcjonalność, jak i estetykę, a także znacząco na koszt całych prac. Na co zatem uważać? Po pierwsze dobór materiałów do wykończenia wnętrza. Warto zapoznać się z różnymi przykładowymi aranżacjami, pamiętamy jednak o tym, że to że coś nam podoba się w katalogu nie znaczy, że sprawdzi się w domu. Warto dlatego sprawdzić różne rozwiązania, wybierając farby nim zdecydujmy się na zakup sprawdzić kilka odcieni, pamiętajmy także o wielkości pomieszczeń, ciemne czy mocne kolory nie sprawdzają się w małych wnętrza. A w większych powinny one stanowić raczej akcent kolorystyczny niż wypełnienie. Zły dobór kolorów sprawi, że wnętrze będzie ciężkie i mało przyjazne. Kwestia doboru materiałów wykończeniowych to jedno mebli drugie. Tutaj o błędy jeszcze łatwiej. Najczęściej dobierając meble sugerujemy się tym jak wyglądają w sklepie, podczas gdy w domu, gdzie metraż jest mniejszy meble nie wyglądają tak dobrze i nierzadko nie są w pełni funkcjonalne.

Dlatego warto poprzeglądać różnego rodzaju artykuły odnośnie dobór mebli, a także wszystko dobrze pomierzyć i przygotować sobie choćby poglądowy projekt. Jeżeli jednak wątpliwości odnośnie wykończenia wnętrza jest naprawdę dużo, warto choćby sprawdzić oferty architektów, ponieważ wbrew pozorom, wcale nie musi się okazać to dla nas tak kosztowne jak się wydaje.