prace ziemne

Wymagane roboty gruntowe

Roboty ziemne są jednymi z najczęściej wykonywanych usług na terenie naszego kraju. Wykonuje się je w bardzo wielu sytuacjach o różnym charakterze. Najczęściej są to oczywiście wszelkiego rodzaju prace budowlane podczas których stawia się nowie budynki. Wszelkiego rodzaju koparki są niesamowicie potrzebne w takich miejscach, gdyż pozwalają one na utworzenie wykopu, który musi posiadać odpowiednie wymiary, aby odpowiadać przyszłemu budynkowi, który ma powstać w tym miejscu.

Jakie roboty gruntowe należy przeprowadzić

prace ziemneWykopy są o tyle ważne, że umieszcza się w nich podziemną część budynku, ale także fundamenty. Dlatego też taki wykop musi zostać wykonany w odpowiedni sposób i z uwzględnieniem odpowiednich wymiarów, aby ziemia na około nie zagrażała powstającej konstrukcji, a po jej ukończeniu, żeby można ją było łatwo zasypać. Ten etap konstrukcyjny jest szczególnie problematyczny, gdyż istnieje w nim spory margines ryzyka i błędu. Dodatkowo utrudniają go wszelkiego rodzaju konstrukcje podziemne takie jak tunele, czy też parkingi podziemne, które wymagają stworzenia bardzo szerokiego wykopu. Dlatego też prace ziemne powinny być wykonywane przez profesjonalne firmy dokładnie wiedzące co i jak mają wykonać, aby takie miejsce było jak najbardziej funkcjonalne i nie stwarzało zagrożenia dla osób pracujących w jego obrębie. Dlatego też prace tego typu nie są samym wykopem jak to się nam często wydaje, obejmują one także jego odpowiednie zabezpieczenie i kontrolowanie jego stanu na bieżąco.

prace ziemneDo tego celu wykorzystuje się różnego rodzaju grodzice, które mają na celu powstrzymać osuwający się grunt, czy też zablokować wody gruntowe, które mogłyby przedostać się bezpośrednio na plac budowy, co jest sytuacją bardzo niepożądaną, gdyż zwykle bardzo przeszkadza w procesie konstrukcyjnym. Jednak nie jest to jedyna sfera w której zauważymy roboty typowo ziemne, gdyż odbywają się one w bardzo wielu sektorach. Często korzysta się z nich przy różnego rodzaju remontach, czy też renowacjach gdy konieczne jest odkrycie warstwy gruntu. Dlatego często możemy je spotkać przy wymianach sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, gazowej, odkrywaniu fundamentów, czy nawet światłowodów.

Wszystkie te czynności wymagają odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia by je właściwie wykonać, dlatego też konieczne jest wynajęcie specjalnej ekipy zajmującej się tego typu zadaniami. Osoby doświadczone poradzą sobie zdecydowanie lepiej i będą w stanie doradzić w wielu kwestiach, jeśli nie jesteśmy w nich zbyt biegli. Jest to branża mocno specjalistyczna, dlatego też elitaryzm wśród firm doświadczonych jest bardzo dobrze postrzegany.