pompa ciepła

Zalety gazowych kotłów kondensacyjnych

Gazowe kotły kondensacyjne cieszą się coraz większą popularnością. Charakteryzuje je wysoka sprawność w porównaniu z wypartymi przez nie kotłami tradycyjnymi, nierzadko przekraczająca 100%. Kotły gazowe kondensacyjne są doskonałą alternatywą dla pieców na paliwo stałe, a także innych urządzeń grzewczych – emitują mniejsze ilości zanieczyszczeń i są urządzeniami niemal bezobsługowymi. Dlaczego warto zdecydować się na kocioł gazowy?

Dlaczego warto wziąć pod uwagę kotły gazowe?

pompa ciepłaWraz ze wzrostem ceny paliw stałych, wykorzystywanych w tradycyjnych kotłach i piecach, wzrasta zainteresowanie alternatywnymi metodami ogrzewania – w tym kotłów gazowych. Szczególną popularnością cieszą się kotły kondensacyjne, które wyparły tradycyjne urządzenia. Kondensacja polega na odzysku ciepła ze spalanego paliwa, dzięki czemu sprawność kotłów kondensacyjnych przekracza 100%. Na tak wysoką sprawność urządzenia wpływa także jego konstrukcja, która ma na celu zminimalizowanie strat ciepła, które następnie jest odbierane spalinom i oddawane do celów grzewczych. Urządzenia te działają bardzo efektywnie wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym, na przykład podłogowym, jednak równie dobrze współpracują z tradycyjnymi grzejnikami.

pompa ciepłaGłówną zaletą kotłów gazowych są ich niewielkie rozmiary, brak konieczności magazynowania paliwa i właściwie bezobsługowa praca. Urządzenia te nie wymagają częstych kontroli – wystarczy coroczny przegląd. Nowoczesne urządzenia grzewcze są w bardzo dużym stopniu zautomatyzowane, dzięki czemu można na bieżąco kontrolować i dostosowywać ich pracę do oczekiwań i wymagań użytkowników. Kotły gazowe można podzielić na jedno- lub dwufunkyjne. W zależności od oczekiwań kocioł gazowy może służyć wyłącznie ogrzewaniu budynku lub także przygotowywaniu ciepłej wody użytkowej. Ciekawą alternatywą jest zastosowanie kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej – do takiego urządzenia można zastosować cyrkulację ciepłej wody w budynku, dzięki czemu nie trzeba czekać, aż zimna woda, która była w rurach przepłynie – ciepła woda wypływa od razu po odkręceniu kranu.

Wzrost popularności kotłów gazowych jest spowodowany między innymi zwiększoną ceną paliw stałych, lecz nie tylko. Spalanie gazu ziemnego lub płynnego emituje mniejsze ilości spalin i zanieczyszczeń do środowiska, niż na przykład węgiel lub ekogroszek, dlatego kotły na paliwo stałe uznawane są za urządzenia o znacznie wyższej ekologiczności, co także przyczynia się do zainteresowania nimi wśród inwestorów.Urządzenia te są ponadto bardzo wygodne w użytkowaniu i nie wymagają regularnego czyszczenia jak kotły na paliwo stałe.