Żurawie budowlane stanowią stały element niemalże każdego placu budowy. Dzięki swoim olbrzymim rozmiarom można z ich pomocą stawiać budynki wielokondygnacyjne. Większość przedsiębiorców jednak nie decyduje się na zakup, a jedynie na wynajem takiego sprzętu. A to z kilku powodów.
Przede wszystkim kupno tak drogiego sprzętu byłoby wysoce nierentowne. Koszt maszyny HDS typu żuraw obciążałby olbrzymią część kapitału danej firmy. Oprócz tego dźwig nie zawsze jest wykorzystywany podczas budowy. Tak droga maszyna stałaby nieużywana podczas przestojów, które są normalne na niektórych etapach budowy. Szczególnie podczas trwania zim, praca na budowie, często jest zastopowana. Z tych właśnie powodów o wiele prostszym rozwiązaniem jest dla przedsiębiorców wynajęcie danej maszyny. Wystarczy zgłosić do odpowiedniej firmy. Firm oferujących żurawie na wynajem na obecnym rynku nie brakuje. Wtedy przedsiębiorca — np. kierownik budowy wynajmuje taką firmę jako swojego podwykonawcę. Jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ można wynająć takie usługi na określony czas. Po stronie usługodawcy także leży kwestia transportu i montażu żurawia, co wcale nie jest sprawą prostą. W umowie spisywanej z firmą określa się dokładny termin, na jaki zostanie wypożyczony żuraw Wynajem niesie ze sobą także korzyści finansowe. Przedsiębiorca budowlany może sobie odliczyć raty za wynajem żurawia do kosztów przychodu firmy. Oprócz tego nie musi się martwić o koszta dodatkowe.
Wszystkie naprawy, koszty OC, przeglądy i inne leżą po stronie firmy oferującej wynajem dźwigu. Jedyne czego trzeba się obawiać to kosztów napraw awarii i usterek, powstałych z winy wypożyczającego. Kolejnym ważnym aspektem jest także aspekt pracowniczy. Najczęściej firmy oferujące wynajem maszyn HDS zatrudniają swoich kierowców. Pracownicy ci posiadają odpowiedni certyfikat, a często także mają olbrzymie doświadczenie. Jeszcze jedną zaletą najmu żurawia jest to, że usługodawca jest w stanie zaproponować szeroki wybór tych maszyn. W ten sposób będzie łatwiej dostosować model żurawia do charakteru budowy, a nawet wykorzystywać różne rodzaje maszyn, w zależności od etapu budowy. Jakie jednak są wady najmu żurawia? Nawet kiedy przedsiębiorca przez lata będzie użytkować taki żuraw, nigdy nie nabędzie do niego praw, pomimo wpłacania za niego systematycznie rat. Oprócz tego może zdarzyć się tak, że usługodawca nie będzie miał na stanie akurat tej maszyny, na której akurat najbardziej zależało przedsiębiorcy.
Wynajem żurawia niesie ze sobą bodajże więcej zalet, niż wad, dlatego też z tego rozwiązania korzysta się znacznie częściej niż z kupna takiego sprzętu na własność. Ponieważ budowy są długoterminowe, przed wyborem odpowiedniej firmy wynajmującej należy dobrze się zastanowić, ponieważ najem będzie obowiązywał na lata.