dachy

Dachy – spadziste czy płaskie?

Dach to zwieńczenie naszego domu. Jeśli przyjrzymy się domom stawianym w latach osiemdziesiątych czy na początku dziewięćdziesiątych to zobaczymy, że dominowały tam dachy płaskie. Domy miały prostą konstrukcję, podobnie jak bloki, ściany były równe bez wykuszy i tarasów, zdarzały się balkony.

Moda na dachy

dachyPóźniej przyszła moda na dachy dwuspadowe i wszyscy takie budowali. Z czasem pojawiły się bardziej zaawansowane konstrukcje i dachy mogą mieć liczne spady, a nawet elementy zaokrąglone. Z drugiej strony nowoczesne projekty domów często maja dachy płaskie. Zatem które rozwiązanie jest lepsze? Na pewno pod kątem finansowym dach płaski będzie korzystniejszy. Nie musimy płacić wtedy za więźbę dachową, pokrycie dachowe, czy więcej materiału ociepleniowego. Im dach bardziej skomplikowany tym więcej za niego zapłacimy. Dach dwuspadowy nie będzie jeszcze taki drogi, ale już dachy wykonywane w Warce czterospadowe, czy posiadające liczne ,,wypusty” na przykład nad wejściem, balkonem, wykuszem czy garażem będą o wiele droższe. Nie chodzi tylko o większe zużycie dachówek, ale także o wykonanie skomplikowanej konstrukcji dachowej, która jest pracochłonna. Kolejnym punktem do omówienia jest możliwość oświetlenia.

dachyDachy jętkowe z Warki często mają zamontowane okna, dzięki czemu zapewniamy dopływ światła słonecznego do wnętrza. W dachu płaskim istnieje możliwość wykonania świetlików, jednak jest to trudniejsze do wykonania, niż otwory okienne w dachu. Z drugiej strony dom z dachem płaskim może mieć dużo okien w ścianach, więc nie potrzebne jest dodatkowe oświetlenie. Kolejna kwestia to akustyka. Tutaj również dachy płaskie posiadają zalety. Nie słychać bębniącego deszczu, czy wiatru dostającego się do domu przez przerwy w konstrukcji dachu. Niektóre dachówki są lepsze niż inne, dzięki czemu nie jest to tak dokuczliwe, jednak na przykład przy blachodachówkach deszcz jest bardzo słyszalny. Dachy spadziste mają swoje zalety. Przede wszystkim deszcz i śnieg po nich gładko spływa do rynien, a potem na ziemię. Na dachu płaskim śnieg zalega, więc przy większych opadach należy zabrać się za jego usuwanie. Stała obecność wody na dachu może powodować również osłabienie betonu konstrukcyjnego, czy pojawianie się grzybów i pleśniowych wykwitów.

Dachy płaskie nie są też dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy zamontować panele fotowoltaiczne. Na dachu skośnym nie ma z tym problemu, panele montuje się na dachówkach. Na dachu płaskim można postawić wsporniki i na nich baterie słoneczne, jednak to zwiększa koszty zakupu oraz montażu. Jak widać oba rozwiązania mają wiele zalet i wad, więc trzeba dopasować kształt dachu do potrzeb.