cięcie wodą

Cięcie wodą czy cięcie laserem?

Oczekiwany kształt przedmiotu możliwy jest do osiągnięcia dzięki poddaniu wyrobów obróbkom. Dotychczas były to głównie metody mechaniczne lub termiczne, i choć nadal są to sposoby popularne, coraz częściej więcej osób decyduje się na obróbkę skoncentrowanymi strumieniami energii.

Cięcie wodą i materiałem ściernym

cięcie wodąWykorzystuje się tu laser lub wodę. Która z metod jest korzystniejsza? Cięcie wodą w dobrej cenie wydaje się mieć dużo zalet, nie tylko tych związanych z kosztem usługi. Przede wszystkim jest to metoda całkowicie ekologiczna – cięcie odbywa się za pomocą zwykłej wody – podczas procesu obróbki nie powstają żadne niebezpieczne pyły, substancje czy opary, żadne toksyny – nic, co miałoby negatywny wpływ na środowisko naturalne. Dodatkowo podczas cięcia wodą nie powstają duże straty materiałowe – cięcie jest tak precyzyjne, że opiłków praktycznie nie ma. To czynniki – ekologiczność i ekonomiczność – zdecydowanie świadczą pozytywnie o cięciu wodą w dobrej cenie. To metoda, która sprawdzi się zarówno przy wycinaniu prostych, jak i o wiele bardziej skomplikowanych kształtów.

cięcie wodąNiezależnie od wielkości przedmiotu, który jest poddawany obróbce, nie istnieje możliwość, że materiał napręży się czy odkształci – co zazwyczaj zdarza się przy metodach mechanicznych. Dodatkowo przedmioty po obróbce metodami mechanicznymi wymagają zawsze jeszcze obróbki wykończeniowej, gdyż krawędzie obrabianego przedmioty są nierówne, a narożniki ostre. Taka sytuacja nie ma miejsca podczas cięcia wodą w dobrej cenie. Tutaj strumień wody pod wysokim ciśnieniem działa w ten sposób, że nie powstają żadne nierówności. Jeżeli nie chcemy więc tracić pieniędzy na obróbkę wykończeniową, zdecydujmy się na cięcie wodą w dobrej cenie, gdyż metoda ta sprawia, że powierzchnia obrobionego przedmiotu nie wymaga polerowania. Jednak obróbka laserowa odznacza się tym samym… dlaczego więc wybrać właśnie cięcie wodą w dobrej cenie? Cięcie wodą sprawdza się przy materiale każdego rodzaju! Strumień wody pod wysokim ciśnieniem pozwala na cięcie materiału o grubości do 20 centymetrów. Materiały nie muszą być miękkie – przy tych twardych wystarczy bowiem wzbogacić wodę o garnet – środek ścierny, który dzięki strumieniowi wody uzyska prędkość równą niemal prędkości światła.

To umożliwi precyzyjne cięcie każdego przedmiotu – zarówno tego ze stali węglowej lub nierdzewnej, jak i z metali kolorowych i ich stopów, z kamienia, gresu, drewna czy ceramiki. Ponadto cięcie wodą w dobrej cenie sprawdza się przy obróbce szkła, poliwęglanu, materiałów drewnopodobnych, gumy i tworzyw sztucznych.