Historia związana z pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych ma swój początek pod koniec lat trzydziestych dziewiętnastego wieku. Wówczas to pierwszy raz zaobserwowano zjawisko fotowoltaiczne. Droga do pierwszego modułu fotowoltaicznego była jednak jeszcze długa – powstał on dopiero w 1954 roku. Początkowo ta technologia była droga i mało efektywna. Sprawność pierwszego modułu wynosiła zaledwie 6%. Obecnie nowoczesne panele dysponują prawie czterokrotnie lepszą sprawnością i są o wiele tańsze w produkcji.
Co to jest fotowoltaika — historia i rozwój
Przełom w dziedzinie fotowoltaiki nastąpił w latach siedemdziesiątych. Wówczas udało się obniżyć koszty produkcji paneli o 80%. Początek nowego tysiąclecia to okres, w którym produkcja paneli fotowoltaicznych znacznie wzrosła. Udział fotowoltaiki w rynkach energii cały czas się zwiększa, a na polskich wsiach i w miastach nikogo już nie dziwi widok paneli zamontowanych na dachu. Za działanie paneli PV odpowiada efekt fotowoltaiczny. Polega on na tym, że w ciele stałym, w tym przypadku w krzemie, pod wpływem promieniowania świetlnego powstaje siła elektromotoryczna.
Ważnym elementem całego procesu produkcji energii elektrycznej jest falownik. Jest on niezbędny, ponieważ instalacja fotowoltaiczna produkuje prąd stały, który nie nadaje się do wykorzystania w domu. O tym, co to jest fotowoltaika Chełm dowiedział się już dawno, między innymi dzięki licznym inwestycjom w farmy PV. Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, ponieważ prą, który z nich pochodzi, jest nie tylko tańszy, ale też bardziej ekologiczny. Panele najnowszych generacji są w stanie produkować energię w optymalnym stopniu nawet przez 50 lat. Jest to znaczny krok naprzód w porównaniu do paneli starszych generacji, których żywotność była nawet o połowę krótsza. Obecnie montaż instalacji fotowoltaicznej do użytku domowego może być częściowo sfinansowany przy pomocy rządu, samorządów lub środków europejskich. Jest to jeden z czynników, który skłania wiele osób do inwestowania w energię ze słońca. Chociaż panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd także zimą, ich największa wydajność przypada na okres letni.
Energię elektryczną można wykorzystywać na bieżące potrzeby, magazynować w specjalnych bateriach lub odprowadzać do sieci energetycznej. Działanie instalacji jest zależne od tego, jakiego rodzaju falownik zostanie zamontowany. To urządzenie pozwala nie tylko na konwersję prądu stałego na zmienny, ale też monitorowanie aktualnych parametrów i prowadzenie statystyk wydajności.