pionowe centrum obróbcze cnc

Czy warto jest stosować maszyny CNC?

Obróbka skrawaniem, która dzisiaj jest wykonywana w nowoczesnych zakładach przemysłowych zajmujących się profesjonalną obróbką stali, w niczym nie przypomina zabiegów, które były przeprowadzane jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Rozwój maszyn CNC oraz sterowania numerycznego sprawił, że parki przemysłowe zostały wyposażone w bardzo precyzyjne maszyny, które są w stanie sprostać wymaganiom nawet najbardziej restrykcyjnym wymogom w zakresie dokładności produkcji.

Często kupowane centra CNC

pionowe centrum obróbcze cnc	Do takich maszyn z pewnością należą pionowe centra obróbcze CNC, które coraz chętniej są kupowane przez właścicieli dużych przedsiębiorstw przemysłowych. Jak się okazuje, nie zawsze inwestycja ta jest opłacalna. Pionowe centra obróbkowe dają bardzo wiele możliwości. Najczęściej potrafią wykonywać pracę w więcej niż jednej osi. Dodatkowo głowica jest wyposażona w bardzo wiele frezów, dzięki czemu przy jednym programowaniu maszyny, bez jej zatrzymywania można wykonać bardzo skomplikowane detale, np. części silników lotniczych lub skomplikowanych układów hydraulicznych. Koszt zakupu takiego urządzenia jest bardzo duży, szczególnie jeśli maszyna ma obrabiać elementy o większych gabarytach lub materiały o znacznej twardości. Wszystkie te zalety sprawiają, że pionowe centra sterowane numerycznie są praktycznie niezastąpione na rynku maszyn, jednak ich zakup nie zawsze jest opłacalny.

pionowe centrum obróbcze cnc	Wszystko zależy od tego, jaki profil działalności ma dana firma. Czasami, zamiast zaawansowanych maszyn CNC, lepiej jest zakupić kilka mniejszych frezarek. Urządzenia te również posiadają sterowanie komputerowe, jednak zakres ich działania jest odrobinę mniejszy, niż w przypadku większych maszyn. Mniejszy nie oznacza w tym przypadku niczego złego. Frezarki sterowane numerycznie również są w stanie wykonywać działania bardzo zaawansowane i zastąpić kilka innych maszyn ręcznych, jednak nie zawsze są w stanie produkować detale o większych wymiarach lub skrawać bardzo twardy materiał. Pomimo tego działają bardzo wydajnie, a ich możliwości pozwalają na poprawę wydajności linii produkcyjnej.

Pionowe centra obróbcze najnowszej generacji są więc polecane zakładom produkcyjnym specjalizujących się w zadaniach specjalnych, których nie da się sprawnie wykonać, używając tańszych maszyn. Inne fabryki nie będą w stanie wykorzystać ich potencjału, co może doprowadzić do nierentowności inwestycji. Na szczęście wybór maszyn sterowanych numerycznie jest bardzo duży i praktycznie każde przedsiębiorstwo jest w stanie znaleźć sprzęt idealnie dopasowany do swoich potrzeb.