Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polega na pozyskaniu energii z zanieczyszczonego powietrza. Dzięki specjalnemu urządzeniu zwanemu rekuperatorem odzyskuje się ciepło, dostarczając świeże, filtrowane powietrze i usuwając zużyte, o dużym nasyceniu dwutlenkiem węgla. To zrównoważony i ergonomiczny typ systemu wentylacyjnego, którego cechuje cicha praca i bezpieczeństwo użytkowania. Zapewnia komfort cieplny we wnętrzu domu i oszczędności na ogrzewaniu budynku.
Skutki rekuperacji?
Wentylacja mechaniczna odbywa się przy pomocy specjalistycznego urządzenia. Bazową jednostką każdego systemu wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskaniem ciepła jest rekuperator. Minimalizuje ucieczkę energii podczas wentylacji, poprawia parametry zdrowotne powietrza poprzez filtrację i pozwala na sterowanie wydajnością w zależności od potrzeb. Urządzenie posiada 2 kanały: jeden dla powietrzna nawiewanego z zewnątrz do pomieszczeń suchych, jak salon czy sypialnia, a drugi dla powietrza przeznaczonego dla pomieszczeń mokrych, czyli kuchni czy łazienki. Oba strumienie płyną osobnym nurtem i przechodzą przez wymiennik ciepła, dzięki któremu dochodzi do wyrównania temperatur. Do instalacji należą również anemostaty, czyli zwory regulujące ilość powietrza dopuszczanego do pomieszczenia.
Do wykonania kanałów używa się nowoczesnego materiału — perlitobetonu, który cechuje się lekkością, trwałością i odpornością na ogień oraz umożliwia zachowanie naturalnej izolacji termicznej. Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają również jonizatory, które chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń. Zaletą rekuperatorów jest możliwość sterowania nimi przez użytkownika, który może zmniejszyć lub zwiększyć ilość wymienianego powietrza oraz zmniejszenie strat wentylacji cieplnej nawet o 90%. Aby rekuperacja przebiegała płynnie i bezproblemowo, należy dbać o system wentylacji, zapewniając okresową wymianę filtrów (1-2 razy do roku), mycie wymiennika i przegląd co 3 lata. Koszt zakupu i montażu instalacji zależy m.in. od wielkości domu, liczby pomieszczeń i kondygnacji. Trzeba też wziąć pod uwagę koszt ewentualnego murowania przy kanałach pionowych.
Zgodnie z przepisami, wentylacji mechanicznej nie należy używać w miejscach takich jak garaż czy kotłownia. W takich pomieszczeniach warto postawić na wentylację grawitacyjną i oddzielić te miejsca od pozostałych szczelnymi drzwiami. Ponadto rekuperator powinien być umieszczony w pomieszczeniu ocieplanym, którego temperatura nie spada poniżej 6°C. Warto też podkreślić, że projektowanie wentylacji najlepiej planować już na etapie projektowania budynku.