Robotnicy na farmie fotowoltaicznej

Czym są zestawy PV?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w obecnym czasie coraz większym zainteresowaniem potencjalnych użytkowników. Dla większości z nich bowiem mogą stać się doskonałym sposobem na zupełnie bezkosztowe korzystanie z zasobów energii elektrycznej. Instalacje te są bardzo często znane jako zestawy PV. Warto pamiętać, że typowa instalacja tego właśnie typu do prawidłowego działania wymaga znacznie więcej, niż samych paneli słonecznych.

Zestawy PV jako źródło energii przyszłości

farma fotowoltaicznaKluczowe jest współdziałanie ze sobą kilku istotnych komponentów, w postaci na przykład inwerterów, zabezpieczeń oraz okablowania. Faktem jest jednak, że najważniejszym elementem zestawu fotowoltaicznego są baterie słoneczne. To właśnie dzięki nim można pozyskiwać prąd przy wykorzystywaniu energii słonecznej, która jest ogólnodostępna. Panele te wykorzystywane mogą być w celu całkowitego zaopatrywania danego gospodarstwa domowego lub biura w energię. Wykorzystywać je jednak można również w celu bezkosztowego zasilania pewnego komponentu, na przykład urządzenia do ogrzewania wody użytkowej. Obecnie, istnieją dwa główne rodzaje najczęściej wykorzystywanych paneli. Chodzi tutaj oczywiście o te monokrystaliczne oraz polikrystaliczne. Zdecydowanie najczęściej sięga się jednak po te wykonane w technologii monokryształu.

Robotnicy na farmie fotowoltaicznejCechą je wyróżniającą jest z pewnością ich znacznie zwiększona wydajność. Są one jednocześnie zdecydowanie bardziej odporne na większość czynników zewnętrznych, a przy tym prezentują się w sposób bardzo nowoczesny. Jeżeli chodzi o pełny zestaw PV, jego bardzo ważnym komponentem są również falowniki. Te, odpowiedzialne są za dostosowanie wygenerowanej przez panele energii do potrzeb oraz wymogów typowej instalacji elektrycznej i korzystających z niej urządzeń. Falowniki są więc odpowiedzialne za zamianę napięcia stałego na zmienne 230V o częstotliwości 50 Hz. Dobór odpowiedniego falownika jest kluczowy dla efektywnej pracy całej instalacji. Inwertery są dostępne w kilku wersjach, między innymi trójfazowej, centralnej, łańcuchowej oraz zewnętrznej i wewnętrznej.

W obecnym czasie coraz większa liczba osób jest zainteresowana korzystanie z zestawów PV, dostępnych w kilku różnych wersjach. Różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami wynikać będą przede wszystkim z zastosowania różnych komponentów do ich stworzenia. Zestawy fotowoltaiczne z pewnością nie mogłyby się obyć bez implementacji właściwych paneli słonecznych oraz falowników. Obydwa komponenty kluczowe są do pobierania energii ze słońca i przekształcania jej do potrzeb instalacji elektrycznej.