W obecnym czasie, kominek stał się bardzo popularnym źródłem zaopatrującym mieszkania w ogrzewanie, oraz wodę użytkową. Warto jednak pamiętać, że kominek, oprócz jego widocznych elementów, to tak naprawdę rozbudowana instalacja. Musi ona cechować się pewnymi określonymi cechami, aby korzystanie z niej było zarazem wygodne, jak i bezpieczne.
Kominek w domu — ciekawe rozwiązanie
Instalacja taka złożona jest więc z dwóch bardzo istotnych dla jej działania elementów. Typowe solidne instalacje kominowe w poznaniu składają się więc z wkładu kominowego, oraz obudowy komina. Ten pierwszy element to rury, które mają za zadanie odprowadzać wytworzone spaliny. Obudowa komina, złożona jest zazwyczaj ze specjalnych pustaków kominowych, wewnątrz których zazwyczaj umieszczony jest wkład. Oczywiście, instalacje kominowe to również wszelkie dodatkowe akcesoria, takie jak rury przyłączeniowe, termoizolację, drzwiczki rewizyjne. Są one ważne zarówno dla jak najlepszego utrzymywania ciepła przez kominek, oraz dla zachowania bezpieczeństwa podczas jego wykorzystywania. Instalacje kominów systemowych mogą być bardzo zróżnicowane i dzieli się je na kilka rodzajów. Pierwszym jest tak zwany komin uniwersalny. Jest to rozwiązanie, okazujące się zdecydowanie najbardziej uniwersalne. W jego przypadku istotną zaletą jest fakt, że nadaje się ona do współpracy z praktycznie każdym rodzajem kotła oprócz tego z zamkniętą komorą spalania.
Komin do kotła na paliwa stałe, to kolejna popularna odmiana instalacji kominowej. W jej przypadku, zastosowany kocioł i cała instalacja, są przystosowane do spalania węgla, biomasy. W ich przypadku możliwe jest także bezproblemowe zastosowanie kominka z otwartym paleniskiem. Kolejnym rodzajem takiej instalacji, o którym szczególnie warto wspomnieć, jest komin dwuprzewodowy. W jego przypadku, możliwe jest zamontowanie kotła z zamkniętą komorą spalania z tym zastrzeżeniem, że temperatura spalin nie będzie przekraczała nigdy 200 stopni. Każda z tych rodzajów instalacji kominowych to zawsze zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż tradycyjne, murowane kominy z cegły. Przed wszystkim chodzi tutaj o użycie do stworzenia takich instalacji już gotowych półfabrykatów, co znacznie skraca czas potrzebny na utworzenie takiego systemu grzewczego.
Nowoczesne kominki bardzo mocno odróżniają się od tych, z których korzystano wcześniej. Coraz częściej bowiem są one stworzone z już gotowych, przygotowanych wcześniej elementów. Dzięki czemu zarówno czas jak i koszty ich budowy, okazują się być znacznie korzystniejsze dla przyszłego użytkownika. Istotne jest również większe bezpieczeństwo ich wykorzystywania.