elektrownia fotowoltaiczna

Elektrownie słoneczne pomysłem na rozpraszanie źródeł energii

Energia elektryczna to nic innego jak energia doprowadzona do najprostszej formy jaką można bezproblemowo przesyłać nawet na znaczne odległości w stosunkowo niskimi stratami, jakie mogą wystąpić podczas takiego przesyłu. Ze względu na to, że mimo wszystko takie straty występują coraz częściej dąży się do doprowadzenia do stanu tak zwanej energetyki rozproszonej, czyli zwiększenia ilości elektrowni, które są mniejszej mocy a jednocześnie są rozproszone na większej powierzchni.

Małe ale liczne elektrownie słoneczne

elektrownia fotowoltaicznaTakie pomniejsze elektrownie nie muszę się przy tym cechować większą mocą i bezproblemowo może być wykorzystana do tego celu elektrownia fotowoltaiczna oparta o taką technologię jak fotowoltaika, która zajmuje się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Takie ogniwa fotowoltaiczne, złożone głównie z wafli krzemowych pojedynczo posiadają niewielką moc oraz generują niskie napięcie pod wpływem energii słonecznej, jednakże odpowiednie ich połączenie oraz zestawienie pozwala na uzyskanie znacznie wyższych mocy oraz napięć szczególnych baterii, które mogą być wtedy wykorzystane do zasilania i stanowić alternatywny sposób zasilania jakim jest miniaturowa elektrownia słoneczna, jaką można nawet zainstalować na dachach poszczególnych domów sprawiając, że koszty energii elektrycznej spadną nawet o kilkanaście procent oraz produkowany nadmiar energii może być skutecznie sprzedawany do sieci z zyskiem dla potencjalnego prosumenta – jakim się staje konsument w momencie uruchomienia swojej elektrowni słonecznej.

Jednocześnie rozwój jak i taniejąca technologia fotowoltaiczna, która staje się coraz powszechniejsza jest stanowi również pozytywny wpływ dla poszczególnych operatorów sieci przesyłowych ze względu na zmniejszenie obciążenia głównych sieci przesyłowych, które wcześniej musiały dostarczać znaczne ilości energii. Teraz wciąż muszą, lecz nie są to takie ilości jakie byłyby dostarczane, gdyby nie było rozwoju lokalnymi mikroelektrowni.