Istnieje wiele sposobów pozwalających na pozbycie się wody z terenu, oczywistym jest jednak, że każdy z nich zależny jest od specyficznych właściwości gruntu, na którym planowane jest założenie odwodnienia. Zmagania z zawilgoconym gruntem bywają czasochłonne, poza tym bardzo problematyczne. Budynki znajdujące się na gruncie charakteryzującym się niską wsiąkliwością warto zaopatrzyć w specjalny system odwadniający.
Jak skutecznie odwodnić teren?
W takim razie, w co należy wyposażyć się przed wykonaniem odwodnienia, tak aby proces montażu przebiegał zgodnie z zasadami, którymi kierują się profesjonaliści? Właściwe odprowadzanie wód opadowych powinno być tematem obserwacji każdego właściciela gruntu. Niepoświęcenie odpowiedniej uwagi temu zagadnieniu może doprowadzić do zawilgocenia fundamentów budynku, zniszczenia upraw znajdujących się obok zabudowań lub tworzenia dużych połaci stojącej wody na powierzchni gruntu. W celu uniknięcia takiego scenariusza stosuje się liniowe odwodnienia betonowe. Segmenty podstawy budynku dzięki wykorzystaniu takiego systemu pozostają nietknięte, w związku z tym niepotrzebne jest dalsze zamartwianie się stabilnością konstrukcji. Tego typu odwodnienie jest prostą konstrukcją składającą się z kilku elementów. Najważniejsze jest korytko, to właśnie do niego spływają wody opadowe.
Produkty wysokiej jakości charakteryzują się specjalnymi materiałami, z których są one wykonywane, w przypadku „pojemnika” zbierającego nadmiarową wodę zazwyczaj wykorzystuje się beton. Jest to budulec, który pozwala na osiągnięcie zarówno odpowiedniej stabilności, jak i wytrzymałości całej konstrukcji. Kolejnym elementem jest kratka — warto zaopatrzyć się w taką, która charakteryzuje się gęstym „rusztem” oraz jest wykonana z polimerobetony bądź stali nierdzewnej. Część, która odpowiada za ochronę całej konstrukcji przed uszkodzeniami, powinna być wykonana z dobrego budulca. Ostatnim elementem wchodzącym w skład takiego typu drenażu są ścianki czołowe, które łączą rury oraz stanowią oba zakończenia koryta.
Dobry pomysł to nie wszystko, zarówno jakość montażu, jak i wykorzystanych elementów ma wpływ na ostateczny efekt odwodnienia. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie, które świetnie spisze się w przypadku dużych powierzchni oraz trudnoprzemakalnych gruntów. System należy dobierać do właściwości gruntu, tak aby w pełni wykorzystać jego potencjał. W specyficznych warunkach dobrym wyborem może okazać się również drenaż okalający budynek, jednak jest to sposób zarezerwowany raczej dla przypadków charakteryzujących się bardzo wysokim poziomem wód gruntowych.