Jeszcze nie tak dawno pompy ciepła w Polsce nie cieszyły się tak powszechnym zainteresowaniem, jednak w ciągu ostatnich lat nastąpiła wyraźna zmiana w tej kwestii i coraz więcej Polaków stopniowo powiększa grono użytkowników tej techniki ogrzewania budynków. Badania sprzed kilku ostatnich lat wykazały, że w Polsce sprzedaż pomp ciepła typu solanka/woda, inaczej gruntowa, znacząco dominuje nad popytem na pompy powietrze/woda, zwanymi też po prostu powietrznymi.
Pompa ciepła solanka/woda i inne
Przeprowadzone analizy inwestycyjne dla pomp gruntowych i powietrznych wykazały, że w przypadku tej pierwszej koszty eksploatacyjne są dużo niższe. Ponadto według konsumentów pompy ciepła solanka/woda pracują dużo efektywniej, niż powietrzne i są przyjaźniejsze środowisku. Nie da się zaprzeczyć, że popy gruntowe cieszą się większym powodzeniem. Warto sprawdzić oferty i zlokalizować kilka zaufanych firm, które oferują usługę pompa ciepła solanka woda Warszawa, jak i całe mazowieckie, to centrum rozmaitych przedsiębiorstw i innowacyjnych technologii, więc najrozsądniej byłoby się skupić właśnie na tym obszarze. Powyższe wnioski wynikające z badań przeprowadzonych wśród użytkowników pomp nie pojawiły się bez przyczyny.
W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp technologiczny w produkcji instalacji pomp solanka/woda. Skupiano się przede wszystko na polepszeniu efektywności ich pracy oraz funkcjonalności w zakresie montażu użytkowania. Najwidoczniejsze zmiany to między innymi bardziej kompaktowa budowa. Jest to cecha najczęściej spotykana w przypadku ogrzewania nowoczesnych budynków. W jednej zwartej obudowie zawierają się wszystkie komponenty, dzięki czemu pompa wymaga co najwyżej 0,5 metra kwadratowego powierzchni do zabudowy. Jest to korzystne zarówno dla montera, który ma łatwiejsze zadanie i poświęca na montaż mniej czasu, jak i użytkownika, który z kolei oszczędza na przestrzeni. Kompaktowe układy mają zazwyczaj już wbudowany zasobnik z ciepłą wodą oraz funkcję chłodzenia pasywnego. Nowoczesne budynki są coraz częściej budowane z myślą o jak największej oszczędności energii, dlatego pompy gruntowe są dostosowane również do niższych poziomów ocieplania. Sprężarki inwerterowe regulujące moc grzewczą są stosowane w pompach gruntowych dość rzadko, gdyż mają one bardziej stabilne warunki pracy, niż pompy powietrzne, w przypadku których z kolei sprężarki są już standardem.
Pompy ciepła solanka/woda zdecydowanie dominują na rynku. Ostatnie lata przyniosły szereg innowacji, które udoskonaliły ich pracę i uczyniły wydajniejszymi, zarówno w budowie, jak i funkcjonowaniu. Za kilka lat pompy będą standardem w każdym budynku. Warto już teraz o nich pamiętać.