folia tunelowa

Folia tunelowa — skuteczna ochrona roślin

Aby założyć własny ogródek warzywny, nie trzeba być doświadczonym ogrodnikiem. Wystarczy przestrzegać wskazówek na opakowaniach: kiedy, jak sadzić warzywa, jak często podlewać, czy też kiedy zbierać. Ważne jest również miejsce — ogródek warzywny powinien powstać w precyzyjnie zaplanowanym, kawałku wyznaczonej ziemi. Dodatkowo jeśli posiadamy zwierzęta, albo chcemy ochronić warzywa przed silnym wiatrem, możemy pomyśleć o foli tunelowej.

Co ona daje, kiedy się sprawdzi?

tunele foliowe Dzięki zastosowaniu tuneli foliowych możemy cieszyć się świeżymi warzywami lub owocami, nawet gdy pogoda temu nie sprzyja. Folia tunelowa wpłynie na przepuszczalność światła, a także kształtowanie temperatury i wilgotności wewnątrz tunelu. Folia charakteryzuje się sporą wytrzymałością i odpornością. Na ogół tunel jest odporny na działanie ujemnych temperatur, jednak jeżeli nie będziemy zimą go używać, warto osuszyć i schować w suche miejsce, co uchroni przed uszkodzeniem przez duże opady mokrego śniegu. Jeśli posiadamy w domu zwierzęta, które później latają luzem po ogrodzie np. psa, czy kota — to gruba folia tunelowa ogrodnicza, świetnie sprawdzi się w tym wypadku. Na otwartej przestrzeni zwierzęta mogą przebiegać przez uprawy i niszczyć je, co skutkuje ich brakiem. Ale to nie jedyne co zagraża naszym roślinom. Folia zapewnia również ochronę przed szkodnikami takimi jak owady, czy też ptaki. Jak dobrze wiemy, szukają one pożywienia również na ziemi. Dzięki foli warzywa są zakryte i nikt oprócz nas nie ma do nich dostępu.

folia tunelowa W przeciwieństwie do zniszczonego pokrycia szklarni, zużytą folię można łatwo wymienić — kupujemy po prostu nową na wymiar posiadanego tunelu ogrodniczego. Folia tunelowanie jest dużym wydatkiem, a jej wymiana nie nastręcza większych trudności nawet właścicielom amatorskich upraw. Każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie, umocowując folię na stelażu tunelu ogrodniczego przy pomocy specjalnych klipsów lub rzepów. Dostępna jest również folia ze specjalnymi otworami tzn. okienkami. W znacznym stopniu ułatwia właściwe wietrzenie (można je kontrolować, zamykając lub otwierając odpowiednio okienka), ale pozwala też regularnie nadzorować uprawę z zewnątrz, bez wchodzenia do środka, gdy nie ma takiej potrzeby. Folie mogą się różnić kolorami. Czy jest to jednak istotne? Jeśli nie mówimy o specjalistycznej folii do hodowli konkretnych roślin, wyposażonej w system cieniowania, sam jej kolor nie ma znaczenia. Ewentualnie pod tym tylko względem, że tunel ogrodowy może łatwiej zlewać się z otoczeniem — wybieramy go pod siebie, według indywidualnych preferencji.

Podsumowując, tunele ogrodowe to bardzo pomysłowa rzecz, jeśli chodzi o dbanie upraw. Dzięki nim zimne noce i nieprzewidywalne warunki atmosferyczne takie jak wiatr, czy grad nie są straszne. To ochrona przed szkodnikami, a także zwierzętami domowymi. Ważne, aby folia miała właściwości absorpcyjne i potrafiła zarówno przepuszczać światło naturalne, jak i chronić przed szkodliwym promieniowaniem.