dom energooszczędny

Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego

dom energooszczędnyWszyscy szukamy oszczędności, ale nie zawsze są one możliwe. Jak dobrze wiadomo jednym z największych wydatków jest zakup mieszkania lub budowa własnego domu. Oczywiście można oszczędzać na pewnych materiałach, ale przecież taki dom ma służyć nam przez kilka dobrych lat, a więc musi być trwały i co więcej nie generować dużych wydatków.

Lepiej, więc kupić lepszej, jakości materiał zamiast zwykłe instalacji grzewczej kupić nowoczesne instalacje grzewcze. W tym momencie pojawia się kwestia tego, że dom może być oszczędny. Odpowiedź jest prosta: oczywiści, że tak. Budowa domu energooszczędnego nie jest czymś nieosiągalnym. Znaczna część firm projektowych proponuje tego typu rozwiązania, które nie generują wysokich kosztów.
Domy energooszczędne to budynki, które są ekonomiczne w eksploatacji. Oprócz nowoczesne instalacje grzewcze dom jest tak wybudowany, aby nie wymagają dużej ilości ocieplania, a chodzi tutaj o ocieplenie elewacji, przygotowanie odpowiednich podłóg oraz dachów. Ponadto projekty indywidualne budynków energooszczędnych i pasywnych również systemy poprawiających energooszczędność, czyli instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalację solarów, pompy ciepła lub kominka z płaszczem wodnym, czyli w wielkim skrócie nowoczesne instalacje grzewcze.
Wiele osób zada sobie jednak pytanie, czy budowa takiego domu jest opłacalne i ile w ogóle to kosztuje. Oczywiście budowa jakiegokolwiek domu jest kosztownym przedsięwzięciem, ale ceny za metr kwadratowy takiego domu zaczynają się już od 2 tysięcy za metr kwadratowy, czyli dużo mniej niż wynosi cena za metr kwadratowy mieszkania w mieście, które generuje ogromne koszty utrzymania. Chociaż budowa domu energooszczędnego to spory wydatek, z pewnością zwróci się w dość szybkim tempie.

Tutaj pojawia się jednak spory konkurent domu energooszczędnego. Coraz większą popularnością cieszy się budowa domu pasywnego, który według specjalistów jest jeszcze bardziej oszczędny nić dom energooszczędny, gdyż jest nie tylko wyposażony w nowoczesne instancje grzewcze, ale również jest zbudowany tak, aby był bardzo oszczędny.