Podczas wyboru napędu do bramy należy zwrócić uwagę na jej parametry techniczne i rodzaj. W przypadku bram skrzydłowych istotne jest to, jak długie jest pojedyncze skrzydło. Bramy posiadające lite wypełnienie wymagają mocniejszych siłowników, gdyż stawiają większy opór podczas otwierania i zamykania. Wypełnione blachą dwumetrowe skrzydło powinno być poruszane przez siłownik, który dedykowany jest do konstrukcji mającej przynajmniej trzy metry.
Optymalne napędy bram
Przed działaniem wiatru na bramę można się chronić, wykorzystując elektrozamek. Drugi istotny parametr to ciężar bramy skrzydłowej. Siłowniki są przeznaczone do pracy ze skrzydłami o konkretnej masie. Standardowe skrzydło waży od 30 do 70 kg, ale w przypadku bram litych i kutych może to być nawet 200 kg. Zapas mocy powinien wynosić od 25 do 30 procent. Pozwoli to na pracę napędu zimą, gdy skrzydło będzie zgarniało świeży śnieg, a także podczas intensywnych wichur. Napędy do bram przeznaczone do użytku w domach jednorodzinnych są przewidziane do pracy z intensywnością nieprzekraczającą 50 cykli na dobę. W przypadku zabudowy wielorodzinnej lub przemysłowej należy wybrać system pozwalający na znacznie większą eksploatację. Siłowniki bram przemysłowych są wykonane z materiałów o zwiększonej odporności mechanicznej. Jeżeli potrzebne są trwałe napędy bram Lublin jest odpowiednim miejscem, żeby kupić je wraz z usługą montażu.
Lubelscy monterzy napędów mają wiedzę dotyczącą tego, jak osadzić siłownik względem krawędzi słupka bramy, aby mechanizm funkcjonował prawidłowo. W instrukcjach do bram odległość zawiasu od krawędzi słupka oznaczana jest literą C. W przypadku szerokich słupków wykonanych z cegły klinkierowej należy zastosować przedłużone siłowniki. Przy wąskich słupkach, które uniemożliwiają zamontowanie do nich elementów napędowych, stosuje się siłowniki podziemne. Montaż takich urządzeń jest skomplikowany i wymaga wykonania drenażu skrzynki fundamentowej siłownika, ale nie stanowi to wyzwania dla lubelskich fachowców. Urządzenie sterujące napędem powinno oferować wszystkie funkcje, które interesują inwestora.
W inteligentnym domu należy zastosować centralę, która pozwala na sterowanie bramą drogą radiową, a także przez internet. Centrala łączy się z siecią za pomocą modułu WiFi. Możliwy jest montaż dodatkowego zabezpieczenia w postaci fotokomórki. Bramę można zamknąć, używając pilota, aplikacji lub zaprogramować ją w taki sposób, żeby zamykała się automatycznie po określonym czasie. Podczas wykonywania betonowej podstawy pod bramę należy stworzyć kanał na przewody zasilające.