Osoby zainteresowane posiadaniem własnego ogrodu muszą zadbać o jego właściwą pielęgnację. Niektóre rośliny wymagają częstszego podlewania, szczególnie w okresie letnim. W sytuacji, gdy zasadzi się kilka kwiatów ozdobnych, można sobie z tym poradzić, podlewając je ręcznie. Większe uprawy wymagają jednak użycia systemu nawadniania. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze i czas. Podlewanie przy pomocy systemu nawadniającego zużywa mniej wody i jest lepiej zoptymalizowane, co zapewnia większą skuteczność.
Jak zastosować systemy nawadniania w ogrodzie?
System nawadniający należy dobrać, uwzględniając rodzaj roślinności i ich potrzeby, istotnym elementem są także punkty lokalizacji punktów ujścia wody i parametry natężenia strumienia. Informację o ciśnieniu wody można uzyskać ze specyfikacji technicznej przyłącza lub od firmy zajmującej się obsługą wodociągów. Mając już wszystkie informacje, można skupić się na samym systemie. Wysokiej jakości profesjonalne systemy nawadniania składają się z kilku elementów. Programator odpowiada za sterowanie całym systemem. Może być jedno- lub wielosekcyjny. Woda przepływa przez instalację, która składa się z rur, kolektora i elektrozaworów. Na początku instalacji powinien znaleźć się główny zawór, który ma postać kranu. Rury łączy się przy pomocy prostych, kolankowych lub trójnikowych złącz z tworzywa sztucznego. Stosuje się złącza gwintowane lub szybkozłączki.
Zastosowane do budowy systemy rury powinny być wykonane z polietylenu dopuszczonego do kontaktu z wodą. Istotnym elementem całego systemu są także zraszacze, które odpowiadają za rozprowadzanie wody po ogrodzie. Wykorzystuje się modele z dyszami statycznymi lub turbinowymi. Wybór dysz zależy od tego, jakie warunki podlewania chce się uzyskać. Dysze turbinowe cechują się tym, że są w stanie podlewać jednocześnie duży obszar. Mają zasięg nawet do 15 metrów i wykonują do 30 obrotów na minutę. Dysze statyczne lepiej sprawdzą się w sytuacji, gdy chce się podlewać niewielki obszar. Cechują się one mniejszym zużyciem wody i podlewają przestrzeń na obszarze do 2 do 5 metrów. Zapewniają one jednak równomierne podlewanie wszystkich obszarów ogrodu, w których zostaną ustawione.
Odpowiednio nawodnione rośliny rosną szybciej i są mniej podatne na czynniki stresujące. System nawadniania należy dobrać odpowiednio do warunków, jakie panują w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od rozrysowania planu ogrodu. Powinien on zachować odpowiednią skalę. Należy na nim wskazać lokalizację ujęcia wody oraz wszystkie obiekty małej architektury. Na końcu należy nanieść na plan lokalizację roślin, które chce się podlewać w ten sposób. Istotnym parametrem jest natężenie przepływu wody, które wyraża się w metrach sześciennych na godzinę.